Hi-Media

Autor Wątek: Chamaecereus luisramirezii Lodé & Carlier spec. nov.  (Przeczytany 413 razy)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
Chamaecereus luisramirezii Lodé & Carlier spec. nov.
« dnia: Marzec 27, 2019, 22:19:08 »
Pod koniec ubiegłego roku opisano nowy gatunek Chamaecereus luisramirezii. Roślinka znana jest z dwóch lokalizacji na granicy Boliwii i Argentyny na południe od Padcayo. Opis ukazał się w CACTUS-AVENTURES International N° 2-2018. Jakby ktoś był zainteresowany to mam oryginalny opis w PDFie. Po wpisaniu nazwy roślinki w Google można obejrzeć sobie zdjęcia. Kwiat bardzo podobny do Chamaecereus silvestrii natomiast pędy są dłuższe, inaczej ożebrowane i ociernione oraz bardziej płożące się. Starsze egzemplarze przypominają nieco rodzaj Aporocactus. Miejsce jego występowania jest trudno dostępne ponieważ jest tam granica obu państw i problematycznie się ją przekracza komuś z zewnątrz. Nie mniej korci mnie, by zapolować na tę roślinkę przy okazji kolejnego wypadu za ocean do Argentyny lub Boliwii.
Pewnie jego materiał genetyczny będzie wykorzystany do tworzenia nowych hybryd między rodzajami Chamacereus, Lobivia i Echinopsis.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Chamaecereus luisramirezii Lodé & Carlier spec. nov.
« dnia: Marzec 27, 2019, 22:19:08 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 28
Odp: Chamaecereus luisramirezii Lodé & Carlier spec. nov.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2019, 17:57:50 »
Przejrzałem wszystko co jest dostępne w sieci.
Ciekawa roślina.
Jeśli kiedyś byś rzeczywiście ją zdobył to jak już się rozrośnie - poproszę o nią.  ;)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2019, 21:19:57 »
Mats Wnberg na swojej stronie na Facebooku wrzucił fotki jej siewek. Za chwilę te roślinki będą ogólnie dostępne. Pewnie to kwestia miesięcy.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2019, 09:10:39 »
Tak, oczywiście.

Mimo wszystko liczę że również Ty je napotkasz na swoim kaktusowym szlaku i wcześniej pozyskam tą roślinę od Ciebie.  ;)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2019, 22:04:10 »
To kwestia najszybciej 4 lat. W przyszłym roku może uda mi się wyrwać do Argentyny a później pewnie spróbuję dostać się do Boliwii i pewnie dopiero wtedy będzie szansa na tę roślinkę.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 08, 2019, 16:19:11 »
Niby 4ry lata dla młodego nie długo.  ;) Dla mnie jakby więcej. Ale - pożyjemy, zobaczymy. Mam nadzieję, że nie jest to trudna do wyhodowania roślina i dość prędko będzie ogólnie dostępna.