Hi-Media

Autor Wątek: Ziemia do bonsai a kaktusy  (Przeczytany 499 razy)

romo

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Ziemia do bonsai a kaktusy
« dnia: Marzec 18, 2019, 21:12:15 »
Wiem że temat "Jaka ziemia do kaktusów?" jest wciąż "odgrzewany". Każdy próbuje znaleźć własną mieszankę, tą najlepszą, uniwersalną i wygodną ( ja również  :) ). Z tego co już wiem to najlepsza była by ziemia bukowa lub kompostowa z odpowiednią domieszką innych frakcji. Ale czy ktokolwiek z forumowiczów próbował już z mieszanką ziemi do bonsai? W internecie na różnych portalach można znaleźć różne mieszkanki 😉 Według producentow w skład wchodzi np. torf, cząstki gliny, piasku i kruszony keramzyt, wzbogacony o niezbędne składniki odżywcze zawierający pierwiastki śladowe do uprawy wszystkich rodzajów bonsai.
 Czy zeolit który jest używany w uprawie bonsai byłby dobry jako dodatek do ziemi?Według opisów zeolit wydaje się być wręcz perfekcyjny w uprawie kaktusów , żeby wymienić tylko niektóre właściwości:" To naturalny minerał do stosowania w domu i w ogrodzie,reguluje stosunki wodno - powietrzne i temperaturowe w glebie, przedłuża działanie nawozów i magazynuje wodę, odkaża glebę z zanieczyszczeń chemicznych, niszczy jaja i larwy szkodników glebowych,ma za zadanie poprawę właściwości fizycznych i chemicznych gleb. Zeolit przyczynia się do tworzenia i utrwalania struktury podłoży i gleb. Zwiększa ich pojemność wodną i porowatość o ok. 30% oraz zwiększa pojemność sorpcyjną - skutkiem czego ułatwia przyswajanie składników pokarmowych zawartych w podłożu. Reguluje optymalne pobieranie składników nawozowych (makro- i mikroelementów), zapobiega wymywaniu składników pokarmowych, co stwarza roślinom optymalne warunki dla ich wzrostu i rozwoju, to produkt naturalny zawierający minerał glinokrzemianowy, charakteryzujący się wysoką pojemnością sorpcyjną, jonowymienną, katalityczną i doskonałymi właściwościami filtracyjnymi"( to tylko niektóre z licznych właściwości zeolitu).
 Co o tym sądzicie? Próbować czy nie?  ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2019, 21:43:26 wysłana przez romo »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Ziemia do bonsai a kaktusy
« dnia: Marzec 18, 2019, 21:12:15 »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
Odp: Ziemia do bonsai a kaktusy
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 19, 2019, 13:06:57 »
Nie mam doświadczenia z zeolitem. Kaktusiarze cenią sobie lawę i postanowiłem i jak posadzić do niej w tym roku trochę siewek. Raport mogę zdać jesienią tego roku.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 28
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 19, 2019, 16:28:52 »
Używam zeolitu ale jedynie jako jednego z dodatków do substratu który sporządzam. Służy mi jedynie do sporządzania mieszanki jak najbardziej przepuszczalnej bo tylko taka u mnie ma rację bytu. Nie jest to dodatek stały, nie ma go w substracie więcej jak 5-10%.
O ile wiem jest używany przez kolegów hodowców tylko jako dodatek a nie jako jedyny składnik podłoża.

Lawa u mnie nie zdała egzaminu - zbyt długo trzyma wodę przez co substrat wolno wysycha co przy zachodnim stanowisku jakim dysponuję jest dużą wadą.

romo

• Amator
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2019, 22:18:48 »
Właśnie mi o to chodzi Henryku czy takie frakcje jak zeolit lub akadama ( czyli wypalana japońska glina) które są używane w hodowli bonsai mogą mieć jakiś dobry wpływ na uprawę kaktusów?
Zdaję sobie sprawę że zeolit lub nawet lawa wulkaniczna jako pojedynczy składnik nie zda egzaminu( np.lawa zbyt dobrze absorbuje wodę) ale jako skladniki substratu były by wręcz dobre. Np. Akadama zaczyna się  rozkładać po 2 latach więc w czasie kiedy przychodzi do przesadzania większości kaktusów w kolekcji. Ostatnio wyszukałem że w substratach w Czechach zeolit jest jednym z używanych dodatków
Jestem początkującym kaktusiarzem  i szukam wszystkiego co może być dobre dla roślinek. W tym sezonie będę miał kilka roślin do przesadzenia więc spróbuję z substratem do bonsai + zeolit+ akadama. W przyszłym roku zdam relację  :)

« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2019, 06:13:51 wysłana przez romo »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2019, 16:27:13 »
Jako dodatek do substratu mogę chyba polecić bo jak wspomniałem stosuję i ja i inni znani mi hodowcy.
Napisz jak będziesz już wiedział więcej w tym temacie.

romo napisał(a):
(...) Akadama zaczyna się  rozkładać po 2 latach więc w czasie kiedy przychodzi do przesadzania większości kaktusów w kolekcji

Taaaak.  :o
Ze wstydem przyznaję, że u mnie znakomita większość roślin w tym samym substracie spędza wielokrotność 2 lat...  :-[
Melduję że żyją i mają się nieźle.  ;)
Co nie znaczy że takie postępowanie polecam, po prostu piszę że wyłączywszy młode rośliny starsze niekoniecznie potrzebują aż tak częstego przesadzania. Wszystkie, nie tylko te które tego nie lubią czyli np. astrofyta.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2019, 20:46:11 »
U mnie niektóre rośliny są w tym samym podłożu dłużej niż 10 lat. Stare rośliny nie lubią przesadzania. One po 2 latach potrafią dopiero po przesadzeniu dojść do siebie. Zatem podłoże powinno być stabilne a nie ulegać rozkładowi po 2 latach.

Co do początków to ja bym jednak sugerował jakieś klasyczne podłoże. Zatem pewnie jakaś ziemia kompostowa + trochę piasku + nieco grubszy żwirek. Można dodać keramzytu czy tłuczonej cegły. Na eksperymenty sugeruję zostawić sobie czas jak już nabędzie się pewnego doświadczenia w uprawie i pozna się, co lubią kaktusy. Także warto wybrać sobie na początek łatwiejsze w uprawie rośliny, które potrafią wybaczyć nawet podstawowe błędy. Szkoda na samym początku zabawy z kaktusami ukatrupić jakieś cenne egzemplarze i niepotrzebnie zniechęcić się do hobby.

romo

• Amator
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2019, 22:18:18 »
U mnie niektóre rośliny są w tym samym podłożu dłużej niż 10 lat. Stare rośliny nie lubią przesadzania. One po 2 latach potrafią dopiero po przesadzeniu dojść do siebie. Zatem podłoże powinno być stabilne a nie ulegać rozkładowi po 2 latach.

Właśnie dlatego trafiłem tutaj żeby w uprawie nie popełniać błędów(tak jak zbyt częste przesadzanie  ;) ) aczkolwiek tak czy owak błędy na pewno się pojawią. Co prawda jeszcze nie posiadam "starych" roślin  i do przesadzania nie będzie dużo to jednak kilka "marketowych" egzemplarzy się znajdzie. I szczerze muszę się przyznać że w ciągu kilku lat nie wypłukałem korzeni z tego w czym rosły, więc z nimi spróbuję.
Szkoda na samym początku zabawy z kaktusami ukatrupić jakieś cenne egzemplarze i niepotrzebnie zniechęcić się do hobby.
Co do zniechęcenia się w razie porażki to mam raczej marne szanse, już połknąłem bakcyla i teraz już może być tylko lepiej.
Parafrazując " Co nie zabije roślin to je tylko wzmocni"  ;) A tak na poważnie to nawet marketowe chwasty są mi cenne więc będę miał je na "oku"
Pozdrawiam
Roman

« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2019, 22:59:20 wysłana przez romo »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2019, 13:53:38 »
romo napisał(a):
Właśnie dlatego trafiłem tutaj żeby w uprawie nie popełniać błędów (...)  już połknąłem bakcyla i teraz już może być tylko lepiej (...)
Dobre, profesjonalne podejście. Obecnie w dobie internetu bardzo łatwo o informacje - trzeba tylko wiedzieć gdzie ich poszukiwać. Jak czytam niektóre "porady" to mnie śmiech ogarnia...

(...) nawet marketowe chwasty są mi cenne
Tak, na pewno. Jednak polecam szczerze rośliny z dobrych hodowli, z nasion pochodzących np. ze stanowisk naturalnych. Rośliny są ładne, mocniejsze oraz pewne gatunkowo. Bo ważne jest aby wiedzieć co się ma - nawet tylko po to aby wiedzieć jak rośliny pielęgnować.
Jest w kraju kilka Oddziałów PTMK, najlepiej zapisać się do któregoś - wtedy masz ułatwiony dostęp do nasion, roślin i do porad. Bo bezpośrednich kontaktów nic nie zastąpi.  ;)

romo

• Amator
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2019, 18:11:03 »
Tak, na pewno. Jednak polecam szczerze rośliny z dobrych hodowli, z nasion pochodzących np. ze stanowisk naturalnych. Rośliny są ładne, mocniejsze oraz pewne gatunkowo. Bo ważne jest aby wiedzieć co się ma - nawet tylko po to aby wiedzieć jak rośliny pielęgnować.
Już od jakiegoś czasu zaopatruję się w roślinki właśnie u sprawdzonego hodowcy. W zeszłym roku udało mi się również zajechać do Rumi , gdzie nabyłem kilka kaktusów. Porozmawiałem z p. Hinz ( interesujący i rubaszny człowiek ☺️) co nie było łatwe- okres wakacyjny i sporo wycieczek - ale jeszcze się tam wybiorę.
Tak jak wspomniałem zostało mi kilka "marketowych" kaktusów które i tak muszę przesadzić więc wypróbuję na nich składniki substratu używane w uprawie bonsai. "Chwasty" przeżyły już kilka lat u mnie więc i temu podołają 😉
Jest w kraju kilka Oddziałów PTMK, najlepiej zapisać się do któregoś - wtedy masz ułatwiony dostęp do nasion, roślin i do porad. Bo bezpośrednich kontaktów nic nie zastąpi.  ;)
Niedawno kontaktowałem się z jednym z oddziałów  PTMK i na chwilę obecną (a przynajmniej w dużej mierze) będzie to członkostwo korespondencyjne  ponieważ mieszkam w płn-zach części kraju skąd wszędzie jest daleko ale i tak spróbuję

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 24, 2019, 07:46:54 »
Dużo dobrych, pięknych i rzadko spotykanych kaktusów i sukulentów można nabyć na wystawach Oddziałowych, choćby u nas w Lublinie. Odbywają się co roku!
Oddział nasz ma wielu członków zamiejscowych - więcej niż tych z Lublina! - więc członkowie korespondencyjni czy nawet z daleka to u nas nic nowego. Zapraszamy!  ;)

A tak w ogóle proponuję założyć własny wątek w dziale "Pochwal się" - tam można pokazywać swoje rośliny i o nich (min) dyskutować. Tutaj to tylko przy okazji...
Chętnie obejrzę co hodujesz.  :)

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 26, 2019, 10:34:33 »
Ja będę powtarzał jak MANTRĘ iż kaktusy nie potrzebują jakiejś specjalnej mieszanki ziemi by dobrze rosły posadzone w żwirze czy piasku lub nawet samej wodzie doskonale rosną gdzie nie są narażone na choroby korzeni tylko trzeba je zasilać odżywkami takie podejście że trzeba mieszać różne części ziemi jest podejściem staroświeckim nasi dziadkowie w taki sposób sadzili kaktusy nie było w tedy nawozów mineralnych ta metoda odnosi się do wszystkich roślin prócz oczywiście  roślin podwodnych