Hi-Media

Autor Wątek: Ziemia liściowa bukowa  (Przeczytany 281 razy)

Bartek2

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
    • Gymnocalycium
Ziemia liściowa bukowa
« dnia: Styczeń 27, 2019, 10:46:05 »
W przyszłości planuje uprawę Gymnocalycium i zastanawiam się nad składem podłoża. Myślałem o czymś takim:

ziema liściowa       30%
piasek 2 mm             30%
żwirek 4 mm             30%
glina                     10%

I tu pytanie - skąd wziąć ziemię liściową. Szukałem w necie i znalazłem tylko 1 taką do zakupu:

Ziemia liściowa 1 kg (sterylizowana)
Opakowanie ziemi liściowej, powstała w wyniku nagromadzenia niewielkiej ilości substancji organicznych (1-5%) i ich wymieszania z glebą o charakterze mineralnym (powyżej 90%) - głównie piasek o odczynie obojętnym.

Nada się do mieszanki?

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Ziemia liściowa bukowa
« dnia: Styczeń 27, 2019, 10:46:05 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 28
Odp: Ziemia liściowa bukowa
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2019, 11:53:05 »
Polecam do tej mieszanki dodać jeszcze 1/4 tzw. spulchniaczy czyli np. perlitu, zleżałej kory, tłucznia, żwiru czy co tam jeszcze aby substrat był bardziej przepuszczalny. Zbity wolno przesycha oraz zakleja włośniki korzeni rośliny.

Bez sensu jest kupowanie ziemi! No, chyba że wielkich ilości jak ktoś ma ogromną hodowlę to wywrotkę czy dwie musi zakupić bo ukopać się nie da.  ;)
Natomiast do niedużej ilości roślin nada się ziemia spod buku z lasu, wystarczy jej zebrać starszą warstwę bądź też zakompostować liście i ziemię na zimę i wiosną jest jak znalazł.  :)
Moje gymnokalicja rosną doskonale w każdej mieszance jaką im zaproponuję. Za każdym razem jest inna bo za każdym razem mam pod ręką inne komponenty. Najważniejsza jest przepuszczalność substratu, jeśli jest zbyt mało przepuszczalny to nie przesycha dostatecznie szybko i rośliny zagniwają lub co najmniej tracą korzenie.

Co dodać? Gymnokalicja to jedne z najłatwiejszych w hodowli kaktusów, doskonale dają sobie radę w każdych warunkach - wymagają jedynie dużo słońca latem oraz spoczynku w chłodzie zimą. Wtedy dobrze rosną i kwitną.
Polecam ten rodzaj!

basiaamatorka

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
Odp: Ziemia liściowa bukowa
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2019, 22:46:57 »
Bartek, wybierz się po tą ziemie do lasu, nie jest to łatwe, bukowych lasów nie ma wiele, ale są. Zwróć uwagę , aby nie było w okolicy dębów. Do wiosny znajdziesz, chociażby gdzieś w parku.
Glinę dostałam kiedyś u zduna, ale też maja w odkrywkach, gdzie się piasek wydobywa, z glina to kłopot taki, ze wysycha i wtedy już jej się nie rozkruszy łatwo.