Hi-Media

Autor Wątek: Książka o litopsach  (Przeczytany 163 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Książka o litopsach
« dnia: Sierpień 26, 2018, 14:47:47 »
Właśnie dostałem przesyłkę. Miła niespodzianka - książka o Litopsach. Wiedziałem, że powstaje, ale że już jest mnie zaskoczyło.

Litopsy i inni przedstawiciele rodziny Aizoaceae zyskują coraz większą popularność. Dla hobbystów chcących uprawiać te ciekawe rośliny dużym problemem był dostępem do informacji. Nie zapewniało wiedzy kilka zamieszczanych na przestrzeni wielu lat artykułów w „Świecie Kaktusów”, i głównie angielskojęzyczna informacja w Internecie. Brakowało polskojęzycznej literatury poświęconej roślinom potocznie określanymi żywymi kamieniami. Książka Piotra Dzieduszyńskiego pt. Uprawa litopsów i innych żywych kamieni / How to Grow Lithops and  Other  Living  Stone Plants  wypełnia tę lukę.
Opracowanie nie jest monografią rodzaju lithops, ale stanowi kompendium wiedzy o uprawie tej rodziny, przeznaczoną dla szerokiego grona odbiorców.
Książka składa się z trzech części:
Część I – Charakterystyka żywych kamieni, zawiera opis botaniczny rodziny oraz warunków w jakich występują one w naturze.
Część II – Zasady uprawy przypołudników – składa się ze wskazówek dotyczących min. umiejscowienia kolekcji, zapewnienia odpowiedniej temperatury, właściwego podlewania, prawidłowego przesadzania i zasad rozmnażania.
Część III – Przegląd wybranych rodzajów przypołudników – złożony jest ze zwięzłych charakterystyk  wybranych przedstawicieli rodziny Aizoaceae i specyfiki ich uprawy.
Należy podkreślić staranność edytorską,  doskonałe zdjęcia z przyrody, wykonane przez znanego kolekcjonera i podróżnika czeskiego Jaromira Chwastka, oraz w kolekcji wykonanych przez artystę plastyka – Mirosława Dzieduszyńskiego. Dobór zdjęć pozwala porównać wygląd roślin na stanowiskach naturalnych z tym jak prezentują się w kolekcjach.
Analizując treść książki, należy podkreślić, że w Części I, znajdują się niezbędne i wystarczające informacje dotyczące systematyki, miejsca występowania, warunków glebowych i klimatycznych oraz budowy samych roślin. Dzięki tym informacją czytelnik może wyrobić sobie pogląd na to skąd wzięły się takie właśnie wymogi uprawowe tych sukulentów.
Porady uprawowe zawarte w Części II, skierowane są zarówno do początkujących miłośników roślin, jak i osób mających już pewne doświadczenie. Oczywiście, z niektórymi wskazówkami można polemizować, ale czytając książkę daje się odczuć, że pisze ją osoba z ponad 30 – letnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Ciekawą propozycją jest „kalendarz uprawy” – zawierający wskazówki uprawowe na kolejne miesiące roku.
Dobór roślin opisanych w Części III wydaje się być nieco przypadkowy, najprawdopodobniej autor chciał ukazać jak największe zróżnicowanie rodziny. Szkoda, że nie pokusił się o charakterystykę roślin naprawdę rzadko występujących i bardzo trudnych w uprawie.
Książka wypełnia lukę informacyjną, jest wademekum wiedzy o Litopsach i ich uprawie. Bardzo cenna pozycja na naszym rynku wydawniczym.
W książce nie uniknięto też pewnych usterek, m.in.  jest  zły podpis pod jedną z fotografii.
Opis książki:
Rok wydania: 2018
Język: polski /angielski
136 stron, format: 23,5 X 16,2 cm, 182 kolorowych zdjęć, 4 mapy
Oprawa: miękka
ISBN 978-83-950241-0-8

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Książka o litopsach
« dnia: Sierpień 26, 2018, 14:47:47 »

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Odp: Książka o litopsach
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2018, 14:49:01 »
Jeszcze załączam okładkę

basiaamatorka

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2018, 22:03:54 »
Dziękuję za informację.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2018, 20:35:55 »
Książka już u mnie.  :D

Co prawda obecnie już się tymi roślinami nie zajmuję ale sentyment pozostał...
Każda książka o kaktusach i sukulentach wydana w języku polskim to skarb i wartość dodana. Choćby dla tego warto ją mieć.  :)

Nie zdążyłem jeszcze dokładnie przeczytać książeczki i tylko ją w międzyczasie przejrzałem ale znam Piotra i pasję z jaką zajmuje się tymi roślinami - więc nawet "w ciemno" polecam tą pozycję!

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2018, 16:04:27 »
A teraz już przeczytaną - zdecydowanie polecam!  :D