Hi-Media

Autor Wątek: Gymnocalycium mihanovichii HIBOTAN plamki - pomocy !!!  (Przeczytany 7890 razy)

Angelus

• Amator
  • *
  • Reputacja: 1
Gymnocalycium mihanovichii HIBOTAN plamki - pomocy !!!
« dnia: Sierpień 29, 2009, 21:42:12 »
Witam Wszystkich którzy kochają kaktusy. Jestem nowa na forum, niestety mój pierwszy post to prośba o pomoc. Mój hibotanek od 2 tygodni ma brązowe plamki, tak jak na zdjęciu. Stoi na oknie południowo-zachodnim, gdzie pełne słonce ma od godziny 16. Podlewam go rzadziej ale obficie raz na 10-15dni czasami rzadziej. Mam go od pół roku. Tydzien temu został przesadzony ale plamki miał już wczesniej.

Nie wiem co robić. Bardzo go lubię i nie chcialabym go stracić.
Dziękuję z góry za Waszą fachową pomoc i serdecznie pozdrawiam.
Monika

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Gymnocalycium mihanovichii HIBOTAN plamki - pomocy !!!
« dnia: Sierpień 29, 2009, 21:42:12 »

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
Odp: Gymnocalycium mihanovichii HIBOTAN plamki - pomocy !!!
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2009, 12:03:29 »
Wszystkie Gymnocalycium sprzedawane w hipermarketach są zarażone chorobą genetyczną.  Z czasem zaczynają pojawiać się na nich właśnie takie plamy. Niestety choroba ta jest nie uleczalna.

Angelus

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2009, 19:25:14 »
Ale ten kaktus nie jest z hipermarketu!!! Został kupiony w Żarach u znanego zapewne niektórym kolekcjonera.

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2009, 19:51:10 »
A czy pan Paweł N. nie hoduje czasem roślin na handel?

Angelus

• Amator
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2009, 19:57:52 »
Oczywiście, że tak, ale to nie jest, że tak powiem chińszczyzna supermarketowa. Mam dużo kaktusów od niego i wszystko ok, stąd moje zdziwienie. A czy wiadomo coś wiecej o tej 'genetycznej' chorobie bo brzmi to co najmniej enigmatycznie. Nie wiem, moze moja wiedza jest ograniczona i na pewno tak jest, ale zawsze mi się wydawało, że zarazić to się mozna wirusem, a nie chorobą genetyczną, która jest wrodzona z definicji. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2009, 20:03:41 wysłana przez Angelus »

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 30, 2009, 20:20:16 »
Raczej nie wierze, że został on zaszczepiony w Polsce. Z tego co mi wiadomo kolorowe  Gymnocalycium są sprowadzane prawie w 100%, gdyż ich uprawa jest o wiele tańsza za granicą. Choroba ta jest przenoszona już przy szczepieniu.

Angelus

• Amator
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 30, 2009, 20:22:18 »
to nie są dobre wieści niestety  :-\

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2009, 20:27:45 »
A jeżeli nawet te egzemplarze zostały zaszczepione w Polsce to na pewno ich mateczniki były sprowadzone z zagranicy.

Angelus

• Amator
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 30, 2009, 20:36:43 »
szkoda, zobaczymy ile pociągnie, to juz mój drugi czerwony, poprzedni żyl dwa lata ale go przelałam i zgnił  :'( zobaczymy ile ten wytrzyma  :-\

nuszka007

• Moderator
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 30, 2009, 21:55:57 »
To było pytanie retoryczne. Skoro zajmuje się handlem to raczej stawia na ilość, bo z jakośćią nie idzie to w parze, ale nie ośmielam się go krytykować.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 19, 2009, 09:44:49 »
W Polsce nie szczepi się na hylocereusie bo nie ma ku temu odpowiednich warunków. Zatem roślika była szczepiona na dalekim wschodzie.
Co do chorób genetycznych to podstawową chorobą roślinki ze zdjęcia jest brak chlorofilu. I dlatego wymaga ona szczepienia, by przeżyć.
Zawsze słyszałem o chorobach wirusowych związanych ze szczepionymi formami bezchlorofilowymi przenoszonymi w czasie szczepienia i objawiającymi się zamieraniem roślinki.
W tym przypadku wydaje mi się, że głównym powodem problemów jest zła podkładka, która nie radzi sobie u nas ze zrazem w naszych warunkach pogodowych i fakt, że wielokrotnie rozmnażany kaktus z wadą genetyczną jaką jest brak chlorofilu jest już po prostu "zmęczony życiem" i łapie go byle infekcja.
Po prostu należy przyjąć do wiadomości, że większość form bezchlorofilowych kaktusów, a zwłaszcza te kupowane w kwiaciarniach i hipermarketach są nietrwałe i będą krótko cieszyć nasze oko swoją obecnością w kolekcji.

Angelus

• Amator
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2009, 22:45:52 »
tak mi go szkoda, bo lubię takie kolorowe. Na kwitnienie nie moge sie doczekac wiec kolorowo mam choc w taki sposób. Czyli ten czerwony pojdzie na stracenie  :( ciekawe czy pozostałe 3 czeka to samo :-(