Hi-Media

Autor Wątek: Echinocactus grusonii  (Przeczytany 245 razy)

baim

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Echinocactus grusonii
« dnia: Czerwiec 28, 2018, 21:12:05 »
Witam, bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby mojego kaktusa. Nie wiem jak mu pomóc w powrocie do zdrowia. Plamy występują na całym kaktusie. Stoi w słonecznym miejscu i jest bardzo rzadko podlewany.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2018, 21:34:50 wysłana przez baim »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Echinocactus grusonii
« dnia: Czerwiec 28, 2018, 21:12:05 »

RomoM

• Gość
Odp: Echinocactus grusonii
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2018, 01:27:45 »
Być może został zaatakowany przez przędziorka? Zostaje tylko chemia. Poczekaj na potwierdzenie od bardziej doświadczonych forumowiczów.

baim

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2018, 09:05:59 »
Dziękuję i czekam na potwierdzenie  :'(

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2018, 16:39:32 »
Jeśli coś go gryzie to na pewno nie przędziorek a wełnowiec. Nie mogę dopatrzyć bo fotka na tyle się nie powiększa......  ???

Zobacz czy jak dotkniesz rośliny w miejscu uszkodzenia np. zapałką to będzie to kleiste i żywe. No i czy się porusza.... Jeśli tak to wełnowiec.

Natomiast jeśli nie ma żadnych organicznych śladów a tylko plamy zaschnięte to może to być oparzenie słoneczne. Jeśli zimowałeś roślinę w cieniu i wyniosłeś na słońce nie cieniując to mogło się to zdarzyć.

baim

• Amator
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2018, 18:44:43 »
Dziękuję za podpowiedz. Plamki są twarde, nie kleiste. Kaktus przez cały rok stoi na tym samym parapecie, światło operuje przez cały rok tak samo.
W jaki sposób mogę go podratować? Czym odżywić, czy usunąć go w nienasłonecznione miejsce?
pozdrawiam

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 29, 2018, 19:19:53 »
Mnie również się wydaje, że są to zastarzałe już ślady.

W każdym razie obecnie już nic nie możesz z tym zrobić. Roślina niech stoi tam gdzie obecnie bo szkoda już się wydarzyła.
Tu dodać należy że oparzenia słoneczne mogą wystąpić nawet kiedy rośliny nie przestawiamy - po prostu jak po długim okresie niepogody kiedy słońce mocno przygrzeje takie rzeczy się zdarzają. Można ewentualnie podczas silnych upałów przykryć ją np. jakąś cieniówką (pergamin, gazeta etc.).

Roślina wygląda (pomijając oczywiście te ślady) dobrze, nie wydaje mi się aby jej coś dolegało. Czyli nic robić nie musisz.

baim

• Amator
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 29, 2018, 19:26:41 »
Bardzo dziękuję za receptę ;)