Hi-Media

Autor Wątek: Kaktus rośnie jak szalony-pomocy !! :)  (Przeczytany 467 razy)

Olozaur

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Kaktus rośnie jak szalony-pomocy !! :)
« dnia: Czerwiec 21, 2018, 12:31:00 »
Kochani,
mój kaktus ostatnio zwariował i rośnie jak szalony-oczywiście niezmiernie się z tego cieszę !
Nie mniej jednak zaczyna się pojawiać spory problem, ponieważ praktycznie każdego dnia widzę coraz to nowe odnogi i kaktus nie daje sobie rady  z udźwignięciem swojego ciężaru.
Staram się go wspomagać patyczkami ale za wiele to nie daje.
może macie pomysł co z nim zrobić?
Czy należy go już przesadzić do większej doniczki?

Poniżej fotki:
https://imageshack.com/i/poIPZz8qj

https://imageshack.com/i/pooomQjfj

Będę wdzięczna za wszelkie rady i podpowiedzi.
Jestem początkująca w kaktusach.

Ola :-*
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2018, 12:36:33 wysłana przez Olozaur »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Kaktus rośnie jak szalony-pomocy !! :)
« dnia: Czerwiec 21, 2018, 12:31:00 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
Odp: Kaktus rośnie jak szalony-pomocy !! :)
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 21, 2018, 16:32:03 »
Teoretycznie silny wzrost u rośliny to nie problem ale...

U Ciebie problemem jest fakt, że roślina zaczyna wyglądać nienaturalnie. To zwykła Opunthia microdasys - bardzo często spotykana i uprawiana nawet na parapetach. Ale - w pełnym słońcu! Tutaj widać, że jest uprawiana w półcieniu czy nawet cieniu i jej człony się wydłużają nienaturalnie i zbyt szybko rosną.
Będzie to skutkować tym, że jesienią-zimą człony będą wąskie i brzydkie, w tym stanie zaś są narażone na choroby i szkodniki. 99% na to że zostaną zaatakowane...  :-\
No i przede wszystkim wygląd - zamiast zdobić taka roślina zwyczajnie szpeci pomieszczenie w którym stoi.
Lekarstwo?  Słońce, podłoże przepuszczalne do kaktusów (tutaj jest nieodpowiedni humus! w którym roślina niedługo padnie! - i mało wody. Bardzo mało wody.
Czyli czeka Cię przesadzenie rośliny, przestawienie jej na słoneczne stanowisko i nauka oszczędnego podlewania.
O ile oczywiście lubisz swoją roślinę i chcesz aby z Tobą dalej żyła i cieszyła oczy.  :)

Olozaur

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2018, 18:44:42 »
No cóż obrazy kaktusa się nie spodziewałam i troszkę mi się przykro zrobiło, bo dla mnie jest cudowny i jestem w nim zakochana :)
Co do słońca to ma go akurat mnóstwo, stoi na oknie, a okna mam w taką stronę, że słońce i to mocne (dla mnie na niekorzyść, bo w mieszkaniu można się ugotować) jest właściwie przez większość dnia. Ziemie ma kupioną do kaktusów, staram się utrzymywać w nim sporą suchość ale może faktycznie jednak dalej za dużo wody mu dawkuje.
Ale może faktycznie go przesadzę, chodź więcej słońca mu nie mogę dać.
I tutaj pytanie czy wsadzić go do większej doniczki czy do podobnej?
Dobrze mu zrobi wystawianie na takie bardzo mocne słońce na zewnętrzny parapet ?

Dziękuję bardzo za dokładną odpowiedź i pomoc !!

Pozdrawiam
Ola  ;D

RomoM

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 22, 2018, 01:52:08 »
Witam
Jeśli ziemię do kaktusów kupiłaś już gotowa w sklepie-centrum ogrodniczym to i tak trzeba dodać innych składników jak żwirek,lawa czy pumeks jako rozluźniacza. Doniczka według mnie jest troszkę za duża ( ale teraz to zależy od bryły korzeniowej). Jeśli masz możliwość postawienia roślinki na słońcu i świeżym powietrzu to jak najbardziej, opuncja ci podziekuje  :)
Pozdrawiam

Olozaur

• Amator
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2018, 10:56:06 »
Witam ponownie,
ogromnie dziękuję za wszystkie rady na pewno z nich skorzystam.
Ale chyba jeszcze troszkę wykorzystam przy okazji.
Posiadam jeszcze moją drugą miłość i też za bardzo nie wiem jak sobie z nią poradzić, bo puściła już koło 5-ciu małych nazwijmy ta pąków.
Jakieś rady czy może większa doniczka czy coś ?:)
Stoi na oknie koło kaktusa, więc słońca mają tyle samo, ziemie ma taką jak kaktus.
A tutaj zdjęcia:
https://imageshack.com/i/plODuiX3j

https://imageshack.com/i/pmn8tPwmj

Jeszcze raz dziękuję za pomoc !

Pozdrawiam  :)

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 22, 2018, 16:26:42 »
Potwierdzam - każda roślina będzie wdzięczna za wystawienie na zewnątrz. Opuncja wyładnieje na pewno!
Doskonałym też pomysłem jest zmiana podłoża - nawet na "oko" widać, że to jest nieodpowiednie.

Druga roślina to Haworthia fasciata aff. (to jakaś forma Haworthia fasciata ale czystych form tego gatunku praktycznie się nie spotyka).
To że się rozrasta i rozkrzewia to normalne u tej haworcji - ona daje bardzo dużo odrostów i zawsze rośnie w kępach. Odrosty z pąkami nie mają nic wspólnego - pąki to początki kwiatów.  :)
Doniczka - dobra, niedługo czyli w ciągu sezonu-dwu roślina ją zarośnie.
Ziemia - jak wyżej, do wymiany. Inaczej przelejesz korzenie prędzej czy później.
Słońca może mieć tyle ile ma - bo piszesz, że stoi na nasłonecznionym parapecie. Za oknem by się przypaliła. O ile haworcji tyle światła wystarcza to opuncji już nie - to dlatego, że w naturze haworcja rośnie w trawach i pod krzewami a opuncje zwykle jako bardziej ekspansywne rosną w pełnym słońcu.

Jeśli pomogliśmy - doskonale. Po to tutaj jestem z moim prawie 40to letnim stażem w uprawie kaktusów i sukulentów.  ;)

Olozaur

• Amator
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 22, 2018, 16:38:24 »
Ogromnie dziękuję za wszelkie bardzo cenne wskazówki !!!
Naprawdę mi pomogły i teraz już wiem co dalej z nimi robić :)

Oby więcej takich miłych i pomocnych ludzi na świecie !

Pozdrawiam  :)

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 22, 2018, 16:42:51 »
No cóż - pozostaje życzyć powodzenia w uprawie roślinek.  :D

Jeśli dalej będziesz podchodzić do nich z zapałem oraz dopytywać jakie warunki są dla nich odpowiednie to wnet kolekcja się powiększy i będziesz tutaj częstym gościem. Zapraszamy - hodowla kaktusów i sukulentów to nie tylko przygoda i piękne hobby ale też pasja która pozostaje na lata.  :)