Hi-Media

Autor Wątek: Żółknięcie kaktusów  (Przeczytany 804 razy)

Nith

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Żółknięcie kaktusów
« dnia: Luty 03, 2018, 12:15:25 »
Okej, więc tak. Mam problem z kaktusami, kilka z nich zaczęło jakby żółknąc od spodu, w zasadzie kolor jest po prostu jaśniejszy niż reszta kaktusa. Na pewno ich nie przelałam więc za duża ilość wody nie jest przyczyną tej zmiany koloru. Boje sie że mogły po prostu zacząć gnić, ale na pierwszy dotyk nie są miękkie w tamtych jaśniejszych miejscach. Proszę o pomoc. Co może być przyczyną zmiany koloru?
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2018, 12:18:41 wysłana przez Nith »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Żółknięcie kaktusów
« dnia: Luty 03, 2018, 12:15:25 »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
Odp: Żółknięcie kaktusów
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2018, 17:38:29 »
Generalnie kaktusy od strony podłoża mają barwę wpadającą bardziej w żółty lub brązowy odcień. Jest w tych miejscach mniej chlorofilu. Może zwyczajnie tego wcześniej nie dostrzegłaś? Jeśli jest to zmiana barwy na bardziej żółtą w czasie zimowania to niestety raczej sugeruje to jakaś infekcję. Może jakieś fotki dałoby się wkleić?

Nith

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2018, 01:34:58 »
Z fotkami ciężko bo właśnie wyjechałam :/ Miały wcześniej taki jaśniejszy odcień, ale teraz jest bardziej żółtawy... Dosyć często je oglądam od jakiegoś czasu, ponieważ na jednym przyniosłam ze sklepu wełnowce i bałam się, że zdążyły przejść na resztę. A kolor zmienił się u 2 kaktusów, które rosną w tej samej doniczce. W sumie rośnie ich tam 4, a u pozostałych kolor się nie zmenił.

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2018, 20:40:56 »
Ja tu więcej nie wymyślę. Z opisu bardziej zgaduję niż stawiam diagnozę. Jeśli kaktusy gniją to i tak za bardzo teraz nie ma jak im pomóc. Jeśli to nic poważnego, to spokojnie dotrzymają do wiosny i pewnie od słonka nabiorą zdrowszych barw.

anndy123

• Super Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2018, 18:59:50 »
Fakt z opisu nic nie można powiedzieć na pewno ale proponuje zdezynfekowanym nożem odciąć kawałek skórki i zobaczyć czy wewnątrz też jest taki sam żółty kolor jeżeli jest to grzyb wyciąc wtedy trzeba wszystko co jest zainfekowane i zasypać zmielonym węglem drzewnym i spróbować wiosna ukorzenić albo odrazu zaszczepić a jeśli nie jest  żółte to oznaka że skórka zmieniła kolor z powodu ziemi  lub innych związków chemicznych