Hi-Media

Autor Wątek: PIELĘGNACJA  (Przeczytany 165 razy)

franekf6

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
PIELĘGNACJA
« dnia: Styczeń 27, 2018, 17:25:38 »
Witam.  Jestem tu nowa więc nie wiem czy w dobrym dziale to pisze.Mam problem z moimi kaktusikami. Kupiłam je w pazdzierniku od różnych ludzi. kaktusy te nigdy nie zimowały i nie będą . Stoją na parapecie na wschodnim oknie innej opcji nie ma. Zostały przesadzone do ceramicznych doniczek o srednicach 17-21 cm.Ziemia jest kupiona do kaktusów. proszę o pomoc w podlewaniu bo każdy inaczej mi mówi. jedni że mam podlewać poł szklanki wody tygodniowo inni że 1/4 szklanki. tydzień temu wszystkim kaktusom dałam poł szklanki wody i dziś ziemia jest sucha, sprawdzałam patykiem. temp. w mieszkaniu wynosi 22-24'C. jeden z kaktusów robi sie jasniejszy i wypuścił malutkiego kaktusika czy on rośnie?ze jest jasny w rowkach? ogólnie wszyskie te kaktusy są lekko miekkie. Prosze mi powiedzieć czy dziś podlac i jaką ilością wody
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2018, 17:36:17 wysłana przez franekf6 »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

PIELĘGNACJA
« dnia: Styczeń 27, 2018, 17:25:38 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
Odp: PIELĘGNACJA
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2018, 17:38:14 »
Problemem u Ciebie jest zbyt wysoka temperatura.
Kaktusów w zimie się absolutnie nie podlewa i stąd echinopsisy rosną i wypuszczają młode odrosty. To jest niedopuszczalne bo ów odrost będzie zielony, wyciągnięty bez słońca a i roślina mateczna się niepotrzebnie wysila...
Proszę przestaw te rośliny w chłodniejsze, jeśli możesz jasne miejsce - maksymalnie 12 stopni - i pozostaw je bez  wody do połowy marca. Wtedy powoli można je budzić do wegetacji. Inaczej się zdeformują a i może się na nich pojawić szkodnik.

To że rośliny są lekko miękkie jak to określiłaś to wynik zbyt ciepłego zimowania. Nie jest to szkodliwe, spokojnie w chłodzie rośliny wytrzymają pozostałe dwa miesiące spoczynku.

franekf6

• Amator
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2018, 17:42:14 »
tyle że nie mam gdzie ich przestawić,. prosze mi powiedzieć jak mam je teraz podlewać ?w ogóle teraz ich nie podlewać? i mauszą stać tu na parapecie.proszę pomózcie bo nie chcę ich stracić
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2018, 17:46:20 wysłana przez franekf6 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2018, 17:50:06 »
Niestety te rośliny nie są przystosowane do zimowania w tak wysokiej temperaturze i nie można je dłużej w niej pozostawić.
Podlewać ich obecnie nie można.

Nie znajdziesz chłodniejszego miejsca w mieszkaniu? Choćby 10 stopni chłodniejszego?
Jakiegoś parapetu w nieogrzewanym pomieszczeniu? Można też próbować odgrodzić te rośliny od mieszkania choćby folią i rozszczelnić okna - gwarantowany spadek temperatury nawet o 10 stopni!
A może gdzieś w lekko ogrzewanym garażu, jeśli w domku to w piwnicy lub palarni. Miejsc jest dużo, potrzeba tylko inwencji.
Dla roślin naprawdę wiele możemy zrobić.  ;)

franekf6

• Amator
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2018, 17:56:07 »
mieszkam w bloku na 4 piętrze. ludzie którzy mieli te kaktusy przede mną tez trzymali ma parapetach. one nie znają zimowania. tylko nie wiedziałam jak je podlewać bo słyszałam że kaktusy które nie zimują muszą być podlewane. a prosze mi powiedzieć jak je podlewać wiosną?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2018, 18:05:41 »
Owszem - są kaktusy ciepłolubne które nie potrzebują zimowania i można je spokojnie hodować na ogrzewanym parapecie również w zimie. Np. z rodzajów Melocactus czy DIscocactus.
Ale absolutnie nie te rośliny - to jest echinopsis! Proszę sprawdź w necie jeśli nie wierzysz hodowcy z 40to letnim stażem...  :-\

Co do ich dotychczasowego hodowania to niekoniecznie bym się z Tobą zgodził bo jakkolwiek rośliny są nieco wyciągnięte (powinny być bardziej kuliste) to jednak dopiero u Ciebie ich wierzchołki robią się jasno zielone czyli kaktusy zaczynają wzrost i wegetację właśnie teraz.
Niestety bez słońca w tej temperaturze już niedługo zaczną się deformować czyli ich czubki zrobią się jasno zielone i cieniutkie...................  :'(
Wtedy roślina jest brzydka, słaba i opanowują ją szkodniki.

Wiosną wszystkie kaktusy w tym te które posiadasz podlewamy jak przeschnie podłoże. A podłoże powinno być bardzo przepuszczalne i wysychać szybko.
Standardowo jest to podlewanie raz na 1-3 tygodnie - zależy od nasłonecznienia.