Hi-Media

Autor Wątek: Szkodnik wygryzający kaktusa? HELP  (Przeczytany 78 razy)

szok

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Szkodnik wygryzający kaktusa? HELP
« dnia: Styczeń 09, 2018, 11:18:56 »
Witam. Dzisiaj zauważyłem w swoim kaktusie dziurkę o średnicy niecałych 5mm. Jest na tyle duża i widoczna, że idzie dostrzec w jej środku dwa kanały rozchodzące się na boki. Co to może być? Jakiś szkodnik?

Jestem laikiem. Zakupiłem kaktusa z 10 lat temu. Przez ten czas nic go nie brało. Lato spędzał na dworze, zimę w domu. Podlewany od czasu do czasu. Przesadzany wraz ze wzrostem do większych doniczek.

Nadmienię, że dziurę coś musiało wygryźć stosunkowo niedawno, bo przed świętami dokładnie go oglądałem.

Załączam zdjęcia. Pozdrawiam

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Szkodnik wygryzający kaktusa? HELP
« dnia: Styczeń 09, 2018, 11:18:56 »

basiaamatorka

• Hodowca
  • Reputacja: 3
Odp: Szkodnik wygryzający kaktusa? HELP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2018, 12:42:56 »
Pewnie jakaś gąsienica go podjada, może da się czymś ja wyjąć? jakoś wykręcić? Mógł "ktoś" jesienią złożyć jajeczka.
Świeże rany można posypać sproszkowanym węglem drzewnym - nawet takim , co do grila się używa - lub mielonym cynamonem; może to i zaszkodzi gąsienicy?
Poza tym wyjmij doniczkę z osłonki, lepiej jest jak stoi na spodeczku czy podstawce, może właśnie od spodu się jakiś owad dostał, w osłonce tego nie widać, też roślina nie oddycha przez korzenie.

szok

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2018, 13:34:04 »
Dzięki za odpowiedz. Przyglądam się kaktusowi, ale ni jak nie da się wsadzić głębiej żadnej pęsety. Może gąsienica wygryzła co chciała i wyszła?
PS. to nie osłonka. Doniczka ma po prostu taki "dekoracyjny nadruk"

piotrek1975

• Expert
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 4
    • KAKTUSY-PIOTRA
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2018, 17:14:49 »
Nie ważne co tam jest czy było ale grzybek się zaczyna, jeśli mogę Ci dobrze radzić wytnij tą martwą tkankę ostrym nożem, ranę zasyp węglem np. z apteki i przesusz parę dni przy kaloryferze.