Hi-Media

Autor Wątek: Szczepione kaktusy kwitną?  (Przeczytany 746 razy)

Arashin

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Szczepione kaktusy kwitną?
« dnia: Marzec 24, 2017, 14:26:52 »
Dzień dobry

Czy kaktusy na podkładkach mają taką samą szanse na zakwitnięcie jak "normalne" kaktusy?

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Szczepione kaktusy kwitną?
« dnia: Marzec 24, 2017, 14:26:52 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 24
Odp: Szczepione kaktusy kwitną?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2017, 16:23:07 »
Tak, oczywiście.
Chociaż szczepimy po to aby hodować rośliny które mają duże wymagania co do podłoża czy podlewania ale dużą część roślin szczepi się właśnie po to aby szybciej zakwitły - bo na podkładce zwykle szybciej rosną - i aby otrzymać z nich wcześniej nasiona. To często różnica kilku lat!

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 24, 2017, 22:18:42 »
Sporo zależy od podkładki. Są takie, które powodują intensywny wzrost a ograniczają kwitnienia a są podkładki, które powodują wolny wzrost zraza a za to intensywne jego kwitnienie. Podobnie i raz działa na podkładkę. Np. szczepione sulki potrafią doprowadzić swoje podkładki do kwitnienia. Wszystko zależy od naturalnego stężenia różnych hormonów w roślinach, zarówno w podkładce jak i w zrazie.

Arashin

• Amator
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2017, 23:13:23 »
Dziękuję za odpowiedzi

Mam 2 kaktusy gdzie podkładkami jest Hylocereus. Pierwszy zraz to Rebutia heliosa a drugi to kaktus z rodzaju Cleistocactus (i tutaj pytanie czy odmiany cristata też mogą kwitnąć)? Mam szansę na ich rozkwit?

« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2017, 06:29:02 wysłana przez Arashin »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 25, 2017, 11:24:39 »
Oczywiście Aylostera heliosa powinna zakwitnąć i to już dawno temu! Do duża, dorodna roślina.
Wydaje mi się, że błąd polega na zbyt małym nasłonecznieniu - te rośliny potrzebują słońca aby dobrze rosły i kwitły oraz chłodnego, suchego zimowania.
I ziemia u tych roślin jest taka... mało kaktusowa. Powinna być przepuszczalna i uboga.

czy odmiany cristata też mogą kwitnąć

Tak, większość kwitnie bez problemu.

Arashin

• Amator
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2017, 17:21:08 »
Dziękuję bardzo za uwagi. Aktualny stan roślin wynika z tego że moje zainteresowanie nimi dopiero się zaczyna. Do tej pory były traktowane tak jak wszystkie inne, podlewane raz na jakiś czas i to wszystko. W najbliższym czasie planuję doprowadzenie ich do odpowiedniego stanu. :)

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2017, 17:33:59 »
Cieszy to, że dopytujesz chcąc lepiej dbać o swoje roślinki. Doskonale to rokuje na przyszłość dla roślin oraz dla Ciebie jako ich hodowcy.  :D

Mam nadzieję, że zobaczę tutaj jeszcze wiele razy (virtualnie) Ciebie oraz Twoje kaktusy.  :)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 25, 2017, 19:07:26 »
Ja był nieco polemizował z wypowiedzią mojego przedmówcy. Po pierwsze w przypadku ajlosterki i hylocereusa występuje niezgodność wymagań dotyczących zimowania. Hylocereus jest ciepłolubny i nie może być trzymany w temperaturze poniżej 10*C zimą bo zgnije. Natomiast Aylostera wymaga temperatur w okolicach 5*C w czasie spoczynku by zakwitnąć. Zatem albo podkładka zimą padnie z powodu chłodu albo zraz nie będzie chciał kwitnąć. W tym przypadku sugeruję usunięcie kilku odrostów z podkładki i ich ukorzenienie. Na własnych korzeniach szanse na kwiaty są znacznie większe. Oczywiście kwiaty pojawią się dopiero w przyszłym sezonie po właściwym zimowaniu w chłodzie.
W przypadku form grzebieniastych kwitnienie jest rzadkością. One albo nie kwitną wcale albo bardzo niechętnie. Cleistocactus musi osiągnąć spore rozmiar, by wydać kwiaty, co dodatkowo komplikuję sytuację. Jeśli mam być szczery to w przypadku grzebienia klejstokaktusa kwiatów nie spodziewałbym się.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2017, 07:54:18 »
Widziałem dużo, naprawdę dużo form cristata z kwiatami. Co prawda nie były to kleistokaktusy (np. b. dużo mammillarii, też notokaktusy i parodie) ale te również (w necie) napotkać można...

Co do hylocereusa fakt bezsprzeczny.
Po prostu należy zdjąć tą piękną roślinę (Aylostera heliosa) z podkładki i ukorzenić. Na pewno będzie rosła bez problemu bo nie jest to trudna w uprawie roślina.

Arashin

• Amator
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 26, 2017, 09:21:19 »
Po odcięciu rośliny należy najpierw wysuszyć ranę i po kilku dniach zasadzić do przepuszczalnego podłoża?
I czy Aylostera i Rebutia to nie to samo? Któraś z tych nazw jest niepoprawna?
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2017, 09:22:55 wysłana przez Arashin »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 26, 2017, 09:26:25 »
Po odcięciu odrostu należy pozostawić go w suchym miejscu na około tydzień, by rana zagoiła się. Po tym czasie można rozpocząć jego ukorzenianie.

Wracając jeszcze do kwitnienia form grzebieniastych. Oczywiście w żaden sposób nie neguję zdolności tych form do kwitnienia tylko twierdzę, że one kwitną miej chętnie. Forma grzebieniasta z punktu widzenia rośliny jest mutacją chorobową, która bardzo poważnie zakłóca rozwój kaktusa. Obserwując grzebienie w naturze mogę powiedzieć, że prawie nigdy one nie kwitną i nie zawiązują owoców. Są one ślepą uliczką ewolucji co oczywiście w żaden sposób nie przeszkadza nam je kolekcjonować.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 26, 2017, 10:52:31 »
Uzupełniając:

Arashin napisał(a):
czy Aylostera i Rebutia to nie to samo? Któraś z tych nazw jest niepoprawna?

Hoduję kaktusy i sukulenty już dobrze ponad 35 lat i przyzwyczajony jestem do "starych" nazw roślin. Nie neguję oczywiście nowych trendów ale... wg. mnie Aylostera czy Rebucja to inne rośliny i tak je oznaczam w kolekcji. Tu jeszcze jest sprawa prostsza bo podciągnięte do rodzaju Aylostera, Mediolobivia czy Chamaecereus są do siebie faktycznie podobne ale już w innych rodzajach nie jest to tak oczywiste.
Choćby Parodia, Notocactus czy Eriocactus to dla mnie, miłośnika i hodowcy tych pierwszych są zupełnie inne rośliny i niech pisze kto co chce...  ;)

Często naukowcy aby zaistnieć podporządkują coraz to nowe rośliny do kolejnych rodzajów. Przez to klasyfikacja się ciągle zmienia. A stare nazwy... Pozostają i dalej obowiązują.
Sumując i nie rozwodząc się: poprawne są obie nazwy ale mimo wszystko te starsze są częściej spotykane w katalogach i kolekcjach.

Oczywiście jest to tylko i wyłącznie moje zdanie:)

Temat ten na Forach i spotkaniach kaktusowych jest często poruszany i ilu hodowców i miłośników tyle zdań na ten temat...

Arashin

• Amator
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 26, 2017, 12:31:20 »
Dzięki bardzo za Wasze odpowiedzi.  :D Ostatnie już moje pytanie na ten czas bo zeszliśmy na całkiem inne tematy. Czy Jeśli od Aylostera odetnę 2-3 pędy do ukorzenienia to powinienem zrobić coś z miejscem cięcia przy "głównej roślinie"? Niektórzy zalecają posypanie sproszkowanym węglem drzewnym?

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 26, 2017, 12:46:28 »
Tak, należy rankę zabezpieczyć aby się nie wdała infekcja grzybowa - jest to szczególnie ważne np. o tej porze roku kiedy słonko jeszcze nie operuje zbyt mocno.
Możesz to zrobić jak piszesz węglem drzewnym, proszkiem aluminium (to stare metory) lub np. (jak ja robię) ukorzeniaczem.

Arashin

• Amator
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 26, 2017, 12:59:40 »
Obydwie części śmiało można posypać? I starą roślinę i pędy do ukorzenienia? Nie ma możliwości żeby to w jakiś sposób zaszkodziło?