Hi-Media

Autor Wątek: Escobaria tuberculosa subsp. polonica nomen provisorum, El Amparo  (Przeczytany 3478 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
Witajcie, oto może nowa Escobaria odkryta przez znany duet Snicer-Matuszewski

Może być roślina  odkryta przez Šnicera i Matuszewskiego (dlatego polonika?). Jest to roslina z wyraźnymi czerwonymi kwiatami, która by miała pochodzić z El Amparo, w pobliżu Viesca w Meksyku. Podobno tutaj  chodziło koło nich dużo ludzi, którzy nie uznali  jej za godną uwagi, bo jak to nie kwitlo,  to była jedna z anonimowych roślin Escobaria strobiliformis. Wyżej wymienionym panom powiodło się, że widzieli ją kwitnącą.
Vladislav Šedivý (17.5.2004)

Ta roślinka mogła być prawidłowo opisana już wcześniej, ale obawiam się, że nie jest dostatecznie zbadane jej zachowanie na innych stanowiskach. To że się od  tuberculosa wyróżnia i  to  znacznie, to uważam jako znak niezależność jako podgatunku. Kwitnie w ciągu dnia, a  obok rosnąca znana tuberculosa z Sierra Zavaleta  kwitnie przed zachodem słońca”roślina zachodzącego słońca”. Bardzo łatwo jest rozpoznać sadzonki. Waham się trochę jakbym potwierdzić nasycenia kwiatów. Wydaje się, żena  innych stanowiskach (jest aktualnie ok.. 5 - 6) pojawiają się i jasno kwitnące formy. Układ kwiatu jest identyczny,  ale inny niż u  zwykłej  tuberculose. Na niektórych zdjęciach nie jestem pewien czy to  Neolloydia czy Eskobaria.  Dokąd nie znalazłem owocu i nie widzial nasion, uważałem, że to może być międzyrodzajowa hybryda. Dziś, kiedy lepiej poznałem escobarie, występującą w okolicy Viesca, myślę, że chodzi o nową roślinę. Z Vladislav Sedivy’m  chciałem i nadal chcę zkonsultować, czy wcześniei tą rośliną ktoś już się nie interesowal. Nie chcę niepotrzebnie wprowadzać nowej nazwy.
Jaroslav Šnicer (9.1.2006)

Hej, zakwitła moja Escobaria strobiliformis (Viesca, Coahuila), którą otrzymałem w 1985 roku. Wygląda dokładnie tak samo jak niedawno opublikowany import.
Bannwarth Helmut (25.7.2006)

Hej, sytuacja wokół "poloniki nadal jest słabo rozpoznana. Są jasne i ciemniej kwitnące formy, obszar występowania rozciągający się na zachód od Durango. To powinno być właściwie zbadane (mamy obecnie 9 lokalizacji),i  następnie do opisać. Pracujemy na nią i będziemy zadowoleni, z wszelkich informacje ze stanowisk i z kolekcji.
Jaroslav Šnicer (31.7.2006)

Poniżej załączam E. zilziana., która rośnie z E. tuberculosa subsp. polonica. nomen provisorum
Inna  Escobaria tuberculosa subsp. polonica nomen provisorum z El Amparo dla porównania.
Jaroslav Šnicer (4.10.2009)

Nie jest na obu zdjęciach E. strobiliformis ?
Jan Říha (2.11.2009)

Mam pytanie dotyczące  zdjęcia z kwiatami Esc. polonika, a także na Esc. grata. Na wielu zdjęć kolory są tak nienaturalnie czerwone. Czy te zdjęcia były obrobione na komputerze czy nie podkreślono koloru.
Hans Havel (2.11.2009)

Kolory na zdjęciach na stronie www.escobaria.cz nie są podciągnięte. Przypuszczam, że są to kolory bliskie rzeczywistości. Może się mylę?
Jan Mynář (21.11.2009)

Byliśmy na stanowisku w 2002 roku i wszyscy byliśmy przekonani, że to eskobarka. Naprawdę z czerwonym kwiatem.
Dopóki nie będę znowu w Ampara, to nie jestem na 100% pewien, czy jest to przedstawiciel gatunku Escobaria czy Neolloydia. Mam nadzieję, że nie popełniliśmy błędu. Kwiaty są duże, jak u Neolloydia, ale mają inny kształt. Niekiedy były na roślinach i owoce - typowe dla eskobari, czerwone. Ale nie pamiętam, czy był owoc na kwitnących roślinach. Tak, wszystko jest możliwe.
Grzegorz Matuszewski (22.11.2009)

Dobry kolor kwiatu E. grata, zobacz  w Atlasie 2002
Pavel Pavlíček (23.11.2009)

Teks został pobrany ze strony WWW czeskiej o Escobariach i przetłumaczyłem.
Dziękuję koledze Miloszowi Stania kaktusiarzowi z Czeskiego Cieszyna za korektę tłumaczenia.
Dołączam zdjęcia pobrane ze strony czeskiej o Escobariach.
Życzę obu sympatycznym odkrywcom aby obok nazwy zniknął przypis nomen provisorum

Pozdrawiam Eugen
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2010, 21:47:59 wysłana przez Eugen »

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów