Hi-Media

Autor Wątek: Prawo  (Przeczytany 12457 razy)

Admin

• Administrator
  • Amator
  • Reputacja: 0
Prawo
« dnia: Styczeń 08, 2010, 22:01:08 »
Znacie jakieś przepisy prawne związane z kaktusami lub sukulentami??

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Prawo
« dnia: Styczeń 08, 2010, 22:01:08 »

piotrek1975

• Expert
  • Kolekcjoner
  • Reputacja: 4
    • KAKTUSY-PIOTRA
Odp: Prawo
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2010, 16:14:59 »
W Polsce zakazana jest posiadanie i uprawianie Trichocereus pachanoi i T. peruvianus a w Czechach nie można mieć więcej jak 5 sztuk Lophophora williamsii ale parę działek koki w kieszeni można-większej durnoty nie widziałem a uważałem pepików za bardziej światłych....

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2010, 18:07:00 »
Witam
Piotrze, w grudniu miałem okazję uczestniczyć w spotkaniach rocznicowych w klubach w Czechach. Rozmawiałem z ludzmi będącymi we władzach kaktusiarskich. Zbierano podpisy pod protestami o ograniczeniu ilości Lophophora i Trichocerusa. Ostatnio mam kontakt na Skypa z kolegami zza Olzy bo tłumaczę teksty z czeskiego na polski budowanej strony WWW. Paradoksalnie cała akcja wzieła się z liberaliazcji prawa o posiadaniu narkotyków. Do jednego wora władowano marychę której czas uprawy trwa kilka tygodni i rosnące lata kaktusy. Zupełny absurd ekonomiczny. Chyba sprawa została wyjaśniona i prawdopodobnie władze ten zapis zmienią, takie dostałem informacje.
Podobne ograniczenia mają też rosjanie. Spotkałem na sympozjum sympatycną parę spod Moskwy, kolekcjonerów i wydawców gazety "Kaktus-Klub",  Victora Gapona i Natalię Schelkunovą. Wracali do siebie, miła rozmowa - nam zazdroszczą, że bez paszportów po Europie i do domu 200 km, przed nimi ponad 3000km. Okazuje się że nie tylko problemem jest dystans, mają też listę kaktusów podobno "odlotowych", tak jak by kupno mocnych środków tam nastęczało problem.
Na dniach umieszczę tłumaczenie kaktusiarskiej informacji - to będzie BOMBA /jest gotowe ale dałem do korekty/ .

piotrek1975

• Expert
  • Kolekcjoner
    • KAKTUSY-PIOTRA
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2010, 12:22:42 »
Wszystko to sprowadza się do arogancji, ignorancji i zidiocenia tzw. elit politycznych.
Nie wiem na jakim etapie jest wprowadzanie tego prawa w Czechach ale niektórzy już wyprzedawają całe kolekcje Lophophora-mój kaktusowy kolega-nie podaje nazwiska bo w tym kraju to też nic nie wiadomo, kupił okazyjnie 500 sztuk wielkich, matecznych roślin po srednio 200 Kc-nie zobaczymy już ich w jednej z największych kolekcji czeskich-tylko rozejdą się po świecie.

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2010, 17:07:33 »
Mam nadzieję, że polscy politycy nie wpadną na tak "inteligentny" pomysł.

Jednak dalej mnie zastanawia jak to prawo będzie egzekwowane?? Przecież policja nie będzie chyba sprawdzać każdej kolekcji kaktusów znajdującej się w Czechach

piotrek1975

• Expert
  • Kolekcjoner
    • KAKTUSY-PIOTRA
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2010, 20:48:38 »
W Czechach jest to o wiele bardziej realne niż u nas-co drugi Czech to kaktusiarz, wiedza o roslinach większa, wielu kaktusiarzy prowadzi tam normalną działalność gospodarczą-nie jak u nas pod przykrywką serwisów aukcyjnych lub nieudolnych for pseudoroślinnych-nie chcą więc ryzykować konfliktu z prawem i już się wyprzedawają.

Admin

• Administrator
  • Amator
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2010, 21:20:04 »
Na stronie 85 znajduje się bardzo  fajny artykuł na temat przepisów prawnych związanych z kaktusami http://www.sk.naszekaktusy.pl/2003/

monique

• Amator
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 08, 2016, 09:59:53 »
Absurd goni absurd ale może wreszcie się zorientują że popełniają błąd i cofną bo to przejaw braku orientacji w danej dziedzinie.

Ogrodom

• Amator
  • *
    • Doradca
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2016, 14:23:41 »
Prędzej czy później zorientują się ale po to właśnie wprowadza się głupie przepisy a później się je zmienia, żeby prawnicy u żłoba rządowego oraz konsultanci z kancelarii więcej zarobili.