Hi-Media

Autor Wątek: Siewki  (Przeczytany 775 razy)

Jacob

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Siewki
« dnia: Sierpień 14, 2016, 15:15:54 »
Witam, mam pytanie.
Otóż dobre kilka miesięcy temu wysiałem mieszankę kaktusów i większość ma już ciernie ale nie wszystkie.
A pytanie jest następujące jak zahartować tylko siewki z cierniami aby małe mogły dalej rosnąć?

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Siewki
« dnia: Sierpień 14, 2016, 15:15:54 »

Jacob

• Amator
  • *
Odp: Siewki
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 14, 2016, 15:19:25 »
Dodam że wysiałem je metodą Fleischera

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 24
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 14, 2016, 16:46:01 »
Inaczej się nie da jak słoik otworzyć i siewki hartować. Zresztą z tego co piszesz to czas już na to - czy to małe siewki czy większe kilka miesięcy bez powietrza im wystarczy.

Jacob

• Amator
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2016, 19:43:08 »
Rosną juz okolo 3 miesiące tyle wystarczy ?? ???
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2016, 21:57:00 wysłana przez Jacob »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 24
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2016, 18:41:55 »
Jacob napisał(a):
dobre kilka miesięcy temu wysiałem mieszankę kaktusów i większość ma już ciernie
Dobre kilka miesięcy to zakładałem, że siewki mają ponad pół roku a nie trzy miesiące.
Jeśli tylko tyle a nic w słoju złego się nie dzieje to po co otwierać? O ile sobie przypominam to siewki w słoju mogły funkcjonować nawet rok.
Gdyby jednak coś się działo to 3miesięczne siewki są zdolne rosnąć "normalnie", można je przepikować ze słoja i postępować jak ze zwykłymi wysiewami.

Jacob

• Amator
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2016, 22:05:23 »
Napisałem około, a wysiałem je mniej więcej w maju, niestety nie zapisałem kiedy, ale siewki rosły bardzo szybko i mają już ciernie. A jako że wysiewam kaktusy pierwszy raz, a wyczytałem że kiedy kaktusa pokryją ciernie to można go pikować, więc wole nie ryzykować że pojawi się pleśń i przepikować :D

anndy123

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 15, 2016, 15:53:20 »
Jeśli chodzi o to kiedy przepikować siewki to masz wystarczającą odpowiedź jak już mają pierwsze ciernie ale zawsze jest jakieś ale najpierw hartujemy czyli odkręcamy słoik i podkładamy np.zapałkę pod pokrywkę i powoli przyzwyczajamy siewki do suchego powietrza ale jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca w słoiku to zostaw rośliny do następnego sezonu nic im nie będzie i wiosną podejmij hartowanie będą mniej narażone na pleśń ale jak u ciebie jest to mieszanka kaktusów to jest nie dobrze takich nasion się nie kupuje wiadoma rzecz kaktusy różnie kiełkują i różnie rosną więc są różnice w wielkości dla tego jedne już mają ciernie a inne nie więc bardziej są narażone na straty przy pierwszym pikowaniu dlatego lepiej poczekać do przyszłego sezonu