Hi-Media

Autor Wątek: PRAWO do posiadania kaktusów  (Przeczytany 3703 razy)

Eugen

• Moderator
  • Hodowca
  • Reputacja: 16
PRAWO do posiadania kaktusów
« dnia: Grudzień 09, 2009, 10:32:40 »
Witam
Byłem wczoraj na uroczystym spotkaniu klubu OPUNTIA w Czeskim Cieszynie. Do tego Klubu należy kilka Ślązaków z Polski. Od momentu likwidacji granicy wspólpraca się mocno zwiększyła pomiędzy Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów w Palmiarni w Gliwicach a Kołami kaktusarzy w okręgu Ostrawa, Karwina, Frydek Mistek i Czeski Cieszyn.
Spotkanie miało wspominkowy charakter, ale też temat bardzo aktualny, wręcz gorący. W Czeskim prawie ma być wprowadzona ustawana istotna dla naszego hobby, ma być zapis o ograniczeniu do 5 sztuk posiadania w kolekcji Lophophory, z uwagi na zawarte środki halucynogenne. Ciekawe czy prawodawca zamiarze ograniczyć do 5 szt tylko ten gatunek, czy wprowadzić listę poszerzoną o inne gatunki - które też sa "z zawartością".
Mamy w polskiej prasie szczątkowe informacje, że i nasi parlamentarzyści nad podobnym zagadnieniem pracują, oby byli bardziej pragmatyczni niż nasi południowi sąsiedzi - ale jestem pełen obaw. Po absurcie prawnym nakazującym rejestrować np. rybki w akwariach.

Jak rozpoznali czescy koledzy prawo unijne takich ograniczeń nie posiada i podobno nad takim zapisem nie pracuje.

Sprawa jest mocno oprotestowana przez czeskich kaktusiarzy.

Pozdrawiam
Eugen

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

PRAWO do posiadania kaktusów
« dnia: Grudzień 09, 2009, 10:32:40 »

maciek

• Moderator
  • Amator
  • Reputacja: 4
    • PTMK Wrocław
Odp: PRAWO do posiadania kaktusów
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2009, 11:58:31 »
Jak zwykle. Okazuje się, że ludzie nie mający żadnego pojęcia o temacie zabierają się za tworzenie konkretnych przepisów. Potem wychodzą buble, które nie są w żaden sposób respektowane, ale są podstawą do ukarania kogoś (jeśli się za bardzo wychyli).

prhz

• Twój admin
  • Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 9
Odp: PRAWO do posiadania kaktusów
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2009, 15:31:40 »
Mnie tylko w jaki sposób będą egzekwować to prawo. Bo raczej nie sądzę, że policja będzie chodzić po kolekcjach i sprawdzać.  Moim zdaniem będzie to kolejne martwe prawo jakich jest już wiele.