Hi-Media

Autor Wątek: Wysiew  (Przeczytany 2465 razy)

Jacob

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Wysiew
« dnia: Kwiecień 08, 2016, 22:30:57 »
Cześć !
Mam kilka pytań. Otóż wysiałem ostatnio dwie torebki mieszanek kaktusów i zasadnicze pytanie ... jak je pielęgnować, w sensie : kiedy podlewać? jak często? czy robić jakieś przerwy w podlewaniu ??? 
Czy potrzebują jakoś dużo światła? ile mogą rosnąć? kiedy przesadzić? Proszę o dość szybkie odpowiedzi  :) Pozdrawiam !

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Wysiew
« dnia: Kwiecień 08, 2016, 22:30:57 »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
Odp: Wysiew
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2016, 23:05:30 »

karolbiegan

• Amator
  • *
  • Reputacja: -1
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2016, 23:52:31 »

anndy123

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 15, 2016, 16:06:14 »
Zawsze będę odradzał kupowania mieszanek nasion to jest najgorsza obcja

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 24
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2016, 09:23:26 »
Czas już myśleć o jesienno-zimowych wysiewach - to dla tych co sieją pod świetlówki (ja tak zawsze robiłem). Coraz więcej katalogów nasion już w obiegu... Ktoś coś czyni w tym temacie?

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2016, 20:06:08 »
Nasionka do wysiewu mam już pozbierane i wyczyszczane. Wysiewać będę dopiero na wiosnę.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2016, 20:28:49 »
Ja siałem w zimie pod świetlówki, Ty preferujesz wysiewy wiosenne. Każda metoda ma swoje plusy - uważam, że jednak te 3-4 miesiące starsze siewki mają większe szanse na przetrwanie.
Nie neguję oczywiście wiosennych wysiewów tylko tłumaczę swoje - ostatecznie wiem jakie doskonałe rezultaty osiągasz chociażby Ty.  ;)

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2016, 21:56:24 »
Dużo zależy od tego, jakie rośliny się wysiewa. Moje lobiwki nie są problematyczne i 5-cio miesięczne siewki spokojnie przeżyją praktycznie na sucho pierwsze zimowanie. Natomiast roślinki o mniejszych nasionkach, np. parodie z Argentyny po tak krótkim czasie są za małe, by normalnie zimować i nawet jeśli wysiane są wiosną to w pierwszej zimy do przeżycia i tak potrzebują mnożarki. Zatem w ich przypadku bez mnożarki wysiew nie powiedzie się.

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2016, 16:34:35 »
Faktem jest, że moja koncepcja o wysiewie pod świetlówki powstawała właśnie wtedy kiedy wysiewałem (lub usiłowałem wysiewać) właśnie parodie. I w sumie się sprawdziła.
Sprawdziła się również przy wysiewie innych rodzajów może poza wysokogórskim lobiviami, sulkorebucjami, mediolobiviami i częściowo niektórych gatunków rebucji. Te się wyciągały i trzeba je było szybko wietrzyć oraz z mnożarki wyciągać.

Bez mnożarki bardzo ciężko dochować się z nasion przypołudników a te również wtedy prowadziłem - to właśnie to przeważyło szalę i sprawiłem sobie owe ustojstwo;)

anndy123

• Hodowca
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 10, 2016, 22:00:24 »
Też jestem zwolennikiem wiosennych wysiewów ale zrobiłem sobie oświetlenie z diód led 10w 12v full spektrum i moje siewki tegoroczne już się grzeją i pokazują nowe ciernie jak mi się spisze to już  zrezygnuje z wiosennych i będę wysiewał przez cały rok diody pobierają znacznie mniej prądu niż świetlówki dlatego polecam tą metode

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 13, 2016, 09:05:47 »
Świetlówki też finansowo nie niszczą jedynie szybciej tracą swoje właściwości i właściwie co sezon należy je wymieniać. Ja wymieniałem co dwa i też było dobrze.