Hi-Media

Autor Wątek: litops  (Przeczytany 2311 razy)

tom_kras

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
litops
« dnia: Grudzień 29, 2015, 09:39:26 »
Proszę wszystkich członków forum o kilka porad .W ostatnich tygodniach dostałem dwie doniczki pięknych litopsików które przede wszystkim rosną w podłożu torfowym z minimalnym dodatkiem drobnego żwirku i mają od 0,5 do 1,5 cm.wysokości. Doradźcie czy już ich przesadzić do odpowiedniego podłoża czy, poczekać do wiosny jak piszą źródła o litopsach.Jeden z nich [taki czerwonawy na zdjęciu] zaczyna zrzucać stary liście prawdopodobnie czy tak? Jeżeli ktoś jest w stanie określić ile lat mogą mieć  ,na podstawie  mojego opisu i zdjęć to będę bardzo wdzięczny ..pozdrawiam

fotosik.pl

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

litops
« dnia: Grudzień 29, 2015, 09:39:26 »

hen_s

• Członek PTMK
  • Super Hodowca
  • Reputacja: 27
Odp: litops
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2015, 13:13:53 »
Jeśli podłoże jest całkowicie suche to roślinki mogą poczekać do wiosny z przesadzeniem.
Oczywiście nie jest to dobry do uprawy litopsów substrat, natomiast tutaj służy tylko jako "podtrzymanie" roślin.  ;) Na wiosnę koniecznie trzeba go zmienić.

Wieku roślin prawidłowo nigdy nie odgadniesz. To zależy od warunków ich uprawy oraz od ich genów. Jedne rosną szybciej a inne wolniej...
Litops przechodzi wylinkę (czyli zrzuca stare liście) już w drugim roku życia. Natomiast tak "na oko" te roślinki mogę mieć 2-4 lat.
To już całkiem ładna kolekcja!  :)

tom_kras

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: litops
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2015, 14:28:53 »
Dziękuję panie Henryku,więcej porozmawiamy o 16-tej nara