Hi-Media

Autor Wątek: Prośba o rozpoznanie  (Przeczytany 1487 razy)

tom_ek

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
Prośba o rozpoznanie
« dnia: Sierpień 19, 2015, 17:54:38 »
Szanowni kaktusiarze, chciałbym się upewnić co do rozpoznania gatunku trzech kaktusów. Rozpoczynam dopiero przygodę z uprawą tych roślin, dlatego liczę na wasze doświadczenie i wiedzę. Większość kaktusów, które posiadam, kupiłem w Biedronce, ale rozpoznałem je (mam nadzieję trafnie), dzięki stronie Cactuskwekerij ARIANE, do której link podał na forum maryjan13. Moje wątpliwości dotyczą poniższych:

- jestem niemal pewny, że to Echinocactus grusonii, zastanawia mnie jednak czerwony (ściślej: różowy) kolor cierni. Siostrzenica mojej żony stwierdziła, że roślinka została pomalowana, początkowo też tak myślałem, ale meszek pod cierniami ma inny kolor, a przy malowaniu trudno byłoby pokryć same ciernie. Wiem, że ciernie tego rodzaju mogą mieć różną barwę, jednak różowej w wiarygodnych źródłach internetowych nie odnalazłem.

- to zapewne Echinopsis multiplex, czy się mylę?

-  o tym z kolei myślałem, że to rebucja, jednak hen_s uświadomił mi, że to Mammillaria. A jaki gatunek? Obstawiam backerbergiana (ernesti), ale phintaniana jest bardzo podobny.

Wiem, że rozpoznanie gatunków to trudna rzecz, ale też podejrzewam, że biedronkowe kaktusy należą do popularniejszych. Z góry dziękuję za pomoc.
Tomek K.

Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Prośba o rozpoznanie
« dnia: Sierpień 19, 2015, 17:54:38 »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
Odp: Prośba o rozpoznanie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 19, 2015, 22:29:24 »
1. Pomalowany Echinocactus grusonii
2. Echinopsis multiplex.
3. Jakiś gatunek z rodzaju Mammillaria, może uda Ci się ją odnaleźć pod tym adresem: http://www.arianecactus.be/plantenlijst.php?taal=&id=1

tom_ek

• Amator
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 20, 2015, 08:02:56 »
Tomku, dziękuję bardzo. A więc jednak grusonii malowany, a miałem nadzieję, że nie :(  Dzięki za link do strony, ale to właśnie ta strona, która pozwoliła mi na rozpoznanie pozostałych moich roślin; tej mammillarii jednak nie odnalazłem na niej.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2015, 11:06:39 wysłana przez tom_ek »

blabla

• Członek PTMK
  • Hodowca
  • Reputacja: 26
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2015, 22:36:38 »
Nowe przyrosty tego grusona powinny być już standardowe czyli żółte. O identyfikację swojej mamilarii możesz powalczyć na tej stronie: http://mammillarias.net/