Hi-Media

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Tomek B.

Strony: [1]
1
Rozmnażanie / Zimowanie siewek kaktusów mrozoodpornych
« dnia: Listopad 02, 2020, 18:26:52 »
Dzień dobry,
Pytanie trochę na zapas, ale może i teraz komuś się przyda. Wysiałem trochę kaktusów mrozoodpornych. Przez tę zimę będą sobie  spokojnie rosły (mam nadzieję :-) ), ale za rok będą to bardzo młode kaktusy. Czy macie jakieś doświadczenia z ich odpornością na mrozy, przede wszystkim te większe. Takie trochę poniżej zera pewnie wytrzymają, ale jak postępować, gdy zagrozi normalna polska zima i -15 do -20 stopni? Wytrzymają?

2
Podłoże / Twarda bryła zrośnietych korzeni
« dnia: Sierpień 11, 2020, 16:18:03 »
Jak wspomniałem w wątku powitalnym, mam wątpliwości dotyczące jednego z kaktusów. U dosyć znanego sprzedawcy kupiłem Gymnocalycium bruchii, według informacji z aukcji właśnie presadzonego. Kaktus wydawał się dosyć niestabilnie tkwić w doniczce, toteż go wyjąłem. Korzenie stanowią zwarta bryłę, są wręcz ze sobą pozrastane


Na moje niedoświadczone oko kaktus zbyt długo siedział w za małej doniczce. I teraz pytanie wsadzić go spokojnie (za kilka dni) do nowego podłoża czy trzeba zrobić coś jeszcze?
Przy okazji planowane podłoże to:
Ziemia bukowa   20%
Ziemia sosnowa   10%
Pumeks 0,5-5 mm   30%
Żwir 1-3 mm   30%
Lawa 1-3 mm (bliżej 0-1 po otwarciu przesyłki) 10%

3
Poznajmy się / Dzień dobry!
« dnia: Sierpień 11, 2020, 15:35:03 »
Dzień dobry wszystkim,
Mam na imię Tomek. Kaktusami zainteresowałem się w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku wciągnęło mnie to na tyle, ze tłukłem cegłę i wysiewałem kupione w NRD nasiona. Niestety z początkiem lat 90-tych skończyła się możliwość odpowiedniego zimowania kaktusów i kolekcja powoli zanikła. Zostały Cleistocactusy strausii, cereusy (azureus?) i Lobivia (famatimensis, o ile pamiętam etykietę).

Nie śledziłem tematu zbyt dokładnie i nie dotarło do mnie, że kaktusy zimotrwałe i mrozoodporne są znacznie łatwiej dostępne niż za komuny. Ale w tym roku wzięło mnie na nowo. Zrobiłem takie półki na balkonie:

Po drugiej stronie jest tak samo. Wylądują na nich dwie skrzynki z opuncjami oraz echinocereusy i escobarie. Na czas jesieni i zimy dolne półki będą osłonięte płytami z poliwęglanu komorowego. Dojdzie pewnie trochę mniej odpornych na mróz kaktusów, które albo przetrzymają na sucho na balkonie (ostatnia zima była praktycznie bez mrozów) albo, póki małe, przezimują w lodówce. W osobnym wątku poproszę o poradę dotycząca jednego z kaktusów widocznych na dolnej półce.

Strony: [1]