Hi-Media

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Eugen

Strony: [1] 2 3 ... 9
1
PRO MEMORIA / David Hunt
« dnia: Maj 25, 2019, 09:53:28 »
Dostałem informację od kolegi kaktusiarza z Niemiec. Zmarł David Hunt.

Eugen/font]

2
Ciekawe strony www / Książka o litopsach
« dnia: Sierpień 26, 2018, 14:47:47 »
Właśnie dostałem przesyłkę. Miła niespodzianka - książka o Litopsach. Wiedziałem, że powstaje, ale że już jest mnie zaskoczyło.

Litopsy i inni przedstawiciele rodziny Aizoaceae zyskują coraz większą popularność. Dla hobbystów chcących uprawiać te ciekawe rośliny dużym problemem był dostępem do informacji. Nie zapewniało wiedzy kilka zamieszczanych na przestrzeni wielu lat artykułów w „Świecie Kaktusów”, i głównie angielskojęzyczna informacja w Internecie. Brakowało polskojęzycznej literatury poświęconej roślinom potocznie określanymi żywymi kamieniami. Książka Piotra Dzieduszyńskiego pt. Uprawa litopsów i innych żywych kamieni / How to Grow Lithops and  Other  Living  Stone Plants  wypełnia tę lukę.
Opracowanie nie jest monografią rodzaju lithops, ale stanowi kompendium wiedzy o uprawie tej rodziny, przeznaczoną dla szerokiego grona odbiorców.
Książka składa się z trzech części:
Część I – Charakterystyka żywych kamieni, zawiera opis botaniczny rodziny oraz warunków w jakich występują one w naturze.
Część II – Zasady uprawy przypołudników – składa się ze wskazówek dotyczących min. umiejscowienia kolekcji, zapewnienia odpowiedniej temperatury, właściwego podlewania, prawidłowego przesadzania i zasad rozmnażania.
Część III – Przegląd wybranych rodzajów przypołudników – złożony jest ze zwięzłych charakterystyk  wybranych przedstawicieli rodziny Aizoaceae i specyfiki ich uprawy.
Należy podkreślić staranność edytorską,  doskonałe zdjęcia z przyrody, wykonane przez znanego kolekcjonera i podróżnika czeskiego Jaromira Chwastka, oraz w kolekcji wykonanych przez artystę plastyka – Mirosława Dzieduszyńskiego. Dobór zdjęć pozwala porównać wygląd roślin na stanowiskach naturalnych z tym jak prezentują się w kolekcjach.
Analizując treść książki, należy podkreślić, że w Części I, znajdują się niezbędne i wystarczające informacje dotyczące systematyki, miejsca występowania, warunków glebowych i klimatycznych oraz budowy samych roślin. Dzięki tym informacją czytelnik może wyrobić sobie pogląd na to skąd wzięły się takie właśnie wymogi uprawowe tych sukulentów.
Porady uprawowe zawarte w Części II, skierowane są zarówno do początkujących miłośników roślin, jak i osób mających już pewne doświadczenie. Oczywiście, z niektórymi wskazówkami można polemizować, ale czytając książkę daje się odczuć, że pisze ją osoba z ponad 30 – letnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Ciekawą propozycją jest „kalendarz uprawy” – zawierający wskazówki uprawowe na kolejne miesiące roku.
Dobór roślin opisanych w Części III wydaje się być nieco przypadkowy, najprawdopodobniej autor chciał ukazać jak największe zróżnicowanie rodziny. Szkoda, że nie pokusił się o charakterystykę roślin naprawdę rzadko występujących i bardzo trudnych w uprawie.
Książka wypełnia lukę informacyjną, jest wademekum wiedzy o Litopsach i ich uprawie. Bardzo cenna pozycja na naszym rynku wydawniczym.
W książce nie uniknięto też pewnych usterek, m.in.  jest  zły podpis pod jedną z fotografii.
Opis książki:
Rok wydania: 2018
Język: polski /angielski
136 stron, format: 23,5 X 16,2 cm, 182 kolorowych zdjęć, 4 mapy
Oprawa: miękka
ISBN 978-83-950241-0-8

3
Spotkania / PODBESKIDZIE 2018 w Havířově / Ostrawa
« dnia: Czerwiec 24, 2018, 09:40:05 »
[size=12pt Od 29 czerwca - do 1. lipca. 2018 - tj. ostatni weekend czerwca jest tradycyjne, już 25. spotkanie kaktusowe Pobeskydí.
Spotkamy się w hotelu  " Rudolf w Havirovie". Zmiana lokalizacji z górskiej na miejską spowodowana jest dostępnością nowej lokalizacji.
Hotel Rudolf znajduje się w odległości krótkiego spaceru od przystanku autobusowego lub dworca kolejowego. Zakwaterowanie jest dostępne w recepcji hotelu z wyprzedzeniem i można je zarezerwować po przyjeździe w recepcji.
Kontakt: e-mail: recepce@hotelrudolf.cz, informacji dostępnym na stronie internetowej: www.hotelrudolf.cz.

Programu w piątkowe popołudnie zakwaterowanie. W sobotę, bogaty program wykładów wykładowców krajowych i zagranicznych, sprzedaż roślin itp
Pobeskydí jest praktycznie początek kaktus wakacje. Na sympozjum możemy spotkać się z najbardziej znanych podróżników i hodowców kaktusów.
Przyjdź i zobacz  i porozmawiaj o temacie kolczastych roślin.h roślin.


Program:

Bercht (NL) - Gymnocalycja Boliwii                         
Matuszewski (PL) - Chile                                   
Stuchlík (CZ) - Wigginsia calvescens               
Chvastek (CZ) - Południowa Afryka 2018                     
Škrovan (SL) - Matukany rejonu  rzeki Maraňonu                             
Vích (CZ) – Kolumbia – piękno o złej reputacji
Švidrnoch (CZ) - Peruwiańskie Oroye
Procházka (CZ) - Gymnocalycium mucidum       
Vaško: Pediokaktusy

W rezerwie: Král 
[/size]


Zapraszam w imieniu Organizatorów i własnym
Eugen
O/Śląski PTMK

4
Wystawy / Wystawy oddziału Śląskiego
« dnia: Kwiecień 12, 2018, 09:18:38 »
Z dużym wyprzedzeniem anonsuję 2 wystawy które wiosną br. będą organizowane będą przez oddział Śląski PTMK:
- 25-27 V Kraków Ogród Botaniczny UJ,
- 12-17 VI Gliwice.Palmiarnia w Gliwicach
Dokładne informacje podadzą na forum koledzy odpowiedzialni , Bogdan Soliński i Grzegorz Goldman.
Pozdrawiam eSkurowski "Eugen"

5
PRO MEMORIA / Nowych numerów KK Karl Kniże już nie będzie
« dnia: Styczeń 11, 2018, 13:57:35 »
Zmarł w Peru znany i ceniony poszukiwacz kaktusów pochodzenia czeskiego Karel Kníže (kolekcjonerski wyróżnikiem numerów polowych to początkowo KZ, a następnie KK).
Karel Kníže urodził się 7 października 1941 r.) Jest kolekcjonerem i odkrywcą kaktusów, sukulentów, bromelii i tilandsii.

Pierwsza wyprawa na kaktusy do Chile rozpoczęła się w styczniu 1967 roku. W tym czasie był pracownikiem w dziale sukulentów Ogrodu Botanicznego w Pradze. Poszukiwania rozpoczął od trudnego obszaru dla eksporacji - Chile. Następnie zbierał kaktusy w Urugwaju i Brazylii.
Druga wyprawa Karel’a Kníže zaczyna się we września 1968 roku. Poszukiwania na obszarze Antylii Holenderskich na wyspie Curacao oraz na terenie Ekwadoru, a od wiosny 1969 w Peru - gdzie zbiera mało wtedy poznane kaktusy andyjskie. W Peru zastaje go zajęcie przez armie rosyjską  Czechosłowacji i decyduje się na emigracje.

Początkowo mieszkał w Boliwii, później na stałe zamieszkał w Peru. Odbywał liczne  podróże odkrywcze do Brazylii, Argentyny, Ekwadoru, a zwłaszcza do Chile i Boliwii. Specjalizował się w  mało znanych rodzaje górskie kaktusów, takich jak Borzicactus, Loxanthocereus, Arequipa, Matucana. Znalazł inne nowe gatunki popularnych gatunków Rebutia, Sulcorebutia, Weingartia, Parodia. Najważniejszym jego odkryciem to odkryta w 1969 r. Cintia knizei dająca początek nowemu rodzajowi. Znacznie przyczynił się do eksploracji kaktusów ale także innych sukulentów, bromelii i tilandsii.

W Limie w Peru założył firmę (Plantas exoticas Knize), która eksportowała rośliny do firm ogrodniczych na całym świecie.  Karel Kníže zbierał, ale nie opisywał kaktusów.
W ostatnich latach był często odwiedzany przez uczestników wyjazdów kaktusowych do Peru z Czech, Słowacji i Polski. Był już bardzo schorowany ale z wielką radością podejmował gości w swoim domu w Limie czy też oddalonym o 40 km ogrodzie kaktusowym w Chosice.
Przypuszczam, że w każdej kolekcji znajdują się rośliny z nr polowym KK, w mojej jest ich zupełnie sporo. Odszedł jeden z wielkich eksploratorów, dołączył do doborowego towarzystwa: Vojtěcha Friče, Friedrich Ritter, Curt Backeberg, Erich Werdermann.

Eugen PTMK

6
PRO MEMORIA / Odszedł Andrzej Mucha
« dnia: Lipiec 17, 2017, 18:29:14 »
W nocy z soboty na niedzielę zmarł Andrzej Mucha.
Wspaniały kolega, super znawca Parodii. Swoją wiedzą potrafił z pasją opowiadać na małych spotkaniach i przed dużą widownią w Chrudimiu.
Uczestnik i organizator kilku wyjazdów do Boliwii i Argentyny.
Mam w pamięci jego pobyt w naszym domu, podszedł do parzeniszcza z Parodiami, pokiwał z politowaniem głową i powiedział " wywal opisówki, daj ołówek to zrobię porządek".
Kto teraz jak znowu jest trochę nowych Parodii  mi je poprawnie opisze.
Albo też inne wspomnienie " na Allegro pokazały się ciekawe Parodie, wziąłem udział w licytacji i spasowałem, ceny poszybowały. Za kilka godzin telefon, co ciebie interesowało - brałeś udział w licytacji. Porozmawialiśmy o różnościach a za kilka dni paczka a w niej prezent 12 pięknych Parodii. Ot taki to był kolega.

Andrzeju, chodzisz sobie po ścieżkach kaktusowych, wraz z wieloma kolegami którzy już tam wcześniej trafili.
Kochany bardzo mi będzie brakowało naszych rozmów.
Spokojnego snu

Termin pożegnania Andrzeja podadzą koledzy z Gdańska
Eugen 

7
Wystawy / Wystawa kaktusów w Palmiarni Gliwickiej
« dnia: Czerwiec 06, 2017, 11:55:21 »
Witam. Oddział śląski PTMK ma od 6 czerwca swoją doroczną wystawę kaktusów.
Wystawa jest jednym z elementów 50 rocznicy działania naszego Oddziału.
Na wystawie oprócz kaktusów są tablice z zdjęciami z "historii", są też plakaty z wystaw.

Wzorem roku ubiegłego jest też stolik malarski dla dzieci, w ubiegłym roku dzieci wykonały 183 rysunki.
Nasi najmłodsi odwiedzający rysują kaktusiki,.
Każdy uczestnik pleneru otrzymuje w nagrodę kaktus.

Zapraszam na wystawę
- termin 6 - 11 czerwca 2017
- Palmiarnia w Gliwicach ul. Fredry w godzinach otwarcia
- kiermasz 9 -11 (piątek - niedziela


Eugen

8
Spotkania / Kaktusiada 2017
« dnia: Kwiecień 21, 2017, 13:27:31 »
Czas dorocznego spotkania Kaktusiada już tylko tylko, za dni kilka i z Polski, Czech i Słowacji spotkają się miłośnicy sukulentów w DW Globus w Ustroniu.
Zgłosiło się bardzo dużo kaktusiarzy, wielu z rodziną. Przyjadą kolekcjonerzy nasi i południowi sąsiedzi. Sadząc po rezerwowanej powierzchni ekspozycyjnej oferta sprzedaży będzie bogata.
Kaktusy, sukulenty a nawet lawa. A prelegentów się zgłosiło się tak dużo, że Andrzej Wandzik musiał wprowadzić limit czasowy wystąpienia.
Menu i oprawa jest uzgodniona, Niestety jedyną istotną niewiadomą pozostaje pogoda, ale to już nie zależy od organizatorów.
Na Kaktusiadę przywiozę nowy numer Świat Kaktusów. Do zobaczenia


Eugen

9
Ogłoszenia / Potrzebna pomoc 1%
« dnia: Luty 27, 2017, 13:55:32 »
Drogie Koleżanki i Koledzy, zwracam się z prośbą o pomoc dla Patrycji córki kolegi Piotra Modrakowskiego  kaktusiarza z Bydgoszczy.
Dziewczynka wymaga operacji kręgosłupa i długotrwałej rehabilitacji.
Koszty jak każdy z nas zdaje sobie sprawę są ogromne, przerastające możliwości rodziny.

Więc apel, o przekazanie 1% na pomoc dla Patrycji. Żaden nie wie czy zły los nie dosięgnie i nas i będziemy pomocy potrzebowali.
Liczę, że zrozumienie problemów jakie dosięgły rodzinę Piotra spowodują przekazanie swojej Księgowej informacji.
Chcę pomóc i deklaruję swój 1% choremu dziecku:

PATRYCJA MODRAKOWSKA NR 25 W CARITAS DIECEZJI BYDGOSKIEJ KRS CARITAS: 0000274681”

Eugen
v-przwodniczący PTMK
Redaktor Naczelny Świata Kaktusów

10
Spotkania / KAKTUSIADA 2017
« dnia: Luty 20, 2017, 14:34:53 »
Na dniach będzie ogłoszony dokładny komunikat o Kaktusiadzie 2017.
To jest jedynie poprzedzająca informacja dotyczy terminu

28 - 30 kwiecien 2017 Ustroń - Jaszowiec

Zapraszamy i pozdrawiam
Eugen

Początkowo pomyłkowo podałem czerwiec , a jest KWIECIEN

11
Ciekawostki / Dzikie eksporty
« dnia: Luty 15, 2017, 11:06:16 »
Byłem 14 lutego w Czeskim Cieszynie na spotkaniu KK Opuntia. Prelegentem tego dnia był Jarda Chvastek. Opowiadał o swoje jesiennej podróży po RPA i Namibii.
Czyli wspominki z safari fotograficznego  głównie o litopsach, ale i innych roślinach tego rejonu.
Przejechali w 5 tygodni 10 000km. Prelekcja długa ale opowiedzianą ciekawie bez dłużyzn, głównie rośliny, ale też zwierzęta i wizyty w parkach i rezerwatach.
Ale chce napisać o czymś zupełnie innym. Miejscowa flora została "zaśmiecona" kaktusami.
Sporo ich można spotkać w pobliżu domów, ale już uciekły w interior i można spotkać dziko rosnące mamilarie, tefroktusy, ferokaktusy, opuncje i inne.
Problem nie nowy, w Meksyku spotkano litopsy, a meksykańskie kaktusy w A. Południowej.
Zastanawiam się jak dalej będzie postępował roślinny przekładaniec.
Może powinny np. przepisy CITES nie tylko chronić wywóz ale też przywóz roślin i nasion. Australia się mocno sparzyła i ma restrykcyjne przepisy a co z resztą świata???

Prelekcja będzie zaprezentowana na Kaktusiadzie


Eugen

12
PRO MEMORIA / Zmarł Otmar Kokora
« dnia: Luty 12, 2017, 23:28:19 »
Kolejna smutna wiadomość zmarł  Otmar Kokora z Sázava/  Lanškroun. Doskonale znany naszym kaktusiarzom.
W drodze do lub wracając z Chrudimia większość grup zatrzymywała się w kolekcji sympatycznego pana Kokory.
Wspaniała kolekcja strych kaktusów, ale też spora oferta tanich kaktusików z parzeniszcz na podwórzu.
Mam kilka ciekawostek z tej kolekcji, można się tam będzie z pewnością dalej zatrzymywać, bo kolekcją opikowała się też żona i syn

Załączam zdjęcie wykonane przez Pawła Pavliczka


Eugen

13
Wystawy / Wystawa kaktusów w KRAKOWIE !!!!!
« dnia: Luty 06, 2017, 08:32:01 »
Oddział Śląski PTMK współpracuje z krakowskim Ogrodem Botanicznym.
Efektem tej współpracy będzie wystawę połączoną z kiermaszem na terenie Ogrodu Botanicznego w maju br.

Termin podam za kilka dni.

Pozdrawiam i już zapraszam.


Eugen
PTMK

14
Wystawy / Wystawa sukulentów w Poznaniu
« dnia: Listopad 24, 2016, 10:42:24 »
Miło mi poinformować, że w Palmiarni w Poznaniu za kilka dni będzie wystawa sukulentów.
Wystawa jest połączona z sprzedażą i punktem informacyjnym o uprawie kaktusów, litopsów i innych sukulentów.

Koledzy z Oddziału PTMK w Poznaniu zapraszają.
Jest to chyba już ostatnia wystawa kaktusów i szansa na pozyskanie nowych roślin w br.

Pozdrawiam Eugen

15
Ogłoszenia / Bank Nasion
« dnia: Październik 18, 2016, 20:09:38 »
Witam
Z uwagi na rezygnację z prowadzenia Banku Nasion PTMK przez kolegę Rybkę jest poszukiwany chętny do dalszego prowadzenia Banku.
Osoba zainteresowana (członek PTMK)  proszona jest o zgłoszenie się do mnie lub do kol. A.Wandzika.
Sprawa pilna, działalność Banku została zawieszona
Eugen


Strony: [1] 2 3 ... 9