Hi-Media

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - chromat

Strony: [1]
1
Mała fotorelacja ze zwiedzania nowej szklarni, obiekt nie duży ale w pełni profesjonalny  ;D No i miło było pogadać o naszych "chwastach" przy grillu  8) 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2
Ciekawostki / Rodzaj Gasteria
« dnia: Listopad 17, 2013, 21:15:51 »
Gasterie to stosunkowo jeszcze u nas mało popularne sukulenty które lubię, postanowiłem coś nie coś o nich skrobnąć jako o całości, ze wzglądu na brak polskiej literatury. Wrzucam cały tekst ( bez uprawy  - to się dopiero pojawi) systematyka + pochodzenie, opisy stanowisk. Zachęcam do przeczytania  i krytyki  ;) więcej na haworthia.blogspot.com
.................................................

Pierwsze rośliny zebrał i przywiózł do Europy Hendrik Oldenland w 1689 r. z wyprawy Isaka  Schrijvera, na wschód od Cape Town. Oldenland nazwał roślinę między 1688 i 1697 w jego zielniku, pod długą nazwą Aloe africana flore rubro folia maculis ab utraque parte albicantibus notata. W 1753, Karol  Lineusz  przedstawił swój dwumianowy systemu nazewnictwa. W publikacji  Species Plantarum jako pierwszy wymienił gatunek Gasterii, tylko pod nazwą  Aloe disticha ( Gasteria disticha sensu Van Jaarsveld ) . W 1809 Duval formalnie opisał rodzaj Gasteria , uznając, 43 gatunki.(1) Adrian Haworth słusznie przeniósł  Aloe disticha do rodzaju Gasteria w 1827 roku.

W przeciwieństwie do symetrycznych kwiatów rurkowych ich bliskich ‘kuzynów’ takich jak; Aloes i Haworcja, kwiaty Gasterii są lekko zgięte w środku, przypominają coś na kształt fasoli lub ludzkiego żołądka.  Z języka greckiego "Gaster" oznacza żołądek lub brzuch.
Badania DNA (2)wykazały, że do najbardziej prymitywnym gatunkiem spośród pozostałych z rodzaju Gasteria należy G.rawlinsonii. Pozostałe gatunki G,armstrongii, G.ellaphieae, G.glomerata, G.glauca, G.nitida, G.polita, G.pulchra i G.vlokii są bardziej rozwinięte. Z szczególnością najbardziej zaawansowane są G.batesiana i G.tukhelensis. Znajdują się one najdalej od centrum dystrybucji w południowo-wschodniej części przylądka. Na tej podstawie  Van Jaarsveld w 2007 dokonał najbardziej akceptowalnej rewizji rodzaju uznając 23 podstawowe gatunki. Rodzaj został podzielony na dwie sekcje, a one jeszcze na dwie serie.


Sekcja Gasteria Duval (9 spec)
Seria Gasteria Duval
Gasteria baylissiana, Gasteria bicolor var. Bicolor, Gasteria bicolor var. fallax, Gasteria bicolor var. liliputana,Gasteria brachyphylla var. brachyphylla,Gasteria brachyphylla var. bayeri, Gasteria disticha var. disticha,Gasteria disticha var. langebergensis,Gasteria disticha var. robusta, Gasteria doreeniae, Gasteria glomerata Gasteria rawlinsonii, Gasteria retusa
Seria Namaquana Van Jaarsv.
Gasteria pillansii var. pillansii,Gasteria pillansii var. ernesti-ruschii,Gasteria pillansii var. hallii
SekcjaLongiflorae Haw. (14 spec)
Seria Longifoliae (Haw.) Van Jaarsv.
Gasteria acinacifolia,Gasteria batesiana var. batesiana,Gasteria batesiana var. dolomitica,Gasteria croucheri subsp. croucheri Gasteria croucheri subsp. pendulifolia, Gasteria croucheri subsp. pondoensis[2] Gasteria tukhelensis
Seria Multifariae (Haw.) Van Jaarsv.
Gasteria armstrongii, Gasteria carinata var. carinata,Gasteria carinata var. glabra,Gasteria carinata var. verrucosa, Gasteria ellaphieae Gasteria excelsa,Gasteria glauca, Gasteria nitida, Gasteria polita, Gasteria pulchra,Gasteria thunbergii,Gasteria vlokii

Gasterie są endemitami typowymi dla Republiki Południowej Afryki, a największą koncentracje gatunków spotyka się w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Rozkład geograficzny obejmuje od  Olifants River w Mpumalanga( północno-wschodnia część RPA) i tylko jeden gatunek przekracza Orange River na wschód od Rosh Pinah w południowej Namibii (2) . Choć najlepszym sposobem na opisanie rodzaju było by omówienie go w sposób geograficzny to ja, że nigdy nie odwiedziłem RPA ograniczę się jedynie do alfabetycznego układu gatunków zwracając uwagę na najciekawsze stanowiska.

3
Ciekawe strony www / PTMK Lublin + własna
« dnia: Styczeń 22, 2013, 19:08:51 »
Witam
Chciał bym poinformować, że nasz oddział ma stronę na FB https://www.facebook.com/ptmklublin
Zachęcam do "polubienia" naszej strony  ;)
"tradycyjna" strona oczywiście działa i można się przez nią kontaktować http://www.kaktusylublin.pl/

Z mojej strony jak by ktoś był zainteresowany haworsjami i gasteriami to prowadzę bloga  ;D
Staram sie opisywać rośliny jakie mam oraz wydarzenia z naszego regionu.
http://haworthia.blogspot.com/

EDIT 2018
Blog o haworsjach już przestał być prowadzony, pojawi się coś nowego o kaktusach mrozoodpornych i tych co mnie interesują

Powstała strona na YT  PTMK LUBLIN Lublin Cactus Team
https://www.youtube.com/channel/UCer8mc24WNKZePjCfPMDg0g?view_as=subscriber
 


4
Wystawy / Wystawa oddziału w Lublinie 2012 r.
« dnia: Listopad 15, 2012, 20:47:11 »


 
 
 
 
 [/url


5
Poznajmy się / Witam
« dnia: Czerwiec 23, 2011, 12:36:43 »
Witam
Nazywam się Krzysiek i jestem z Lublina, w zeszłym roku jako sympatyk PTMK zwerbowałem się do towarzystwa.  ;) Z czego się  bardzo cieszę.
W moich zainteresowaniach mieszczą się sukulenty południowo Afrykańskie nim. Haworthia, Gasteria, od niedana niektóre kaktusy z Poł. Ameryki z rodzajów Gymnocalycium i Frailea. Kolekcja nie duża ale też znalazło się w niej miejsce dla nie sukulentów  ;) dla mnie dość ciekawe rośliny z rodzaju Hoya, szczególnie formy terytorialne Hoya lacunosa.

Prowadzę niekomercyjny blog/stronę ( w wiecznej przebudowie  :P ) http://haworthia.blogspot.com/ poświęcona jest najważniejszej części moich zainteresowań  ;)

Pozdrawiam  :)

Strony: [1]