Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Kaktusy => Przygotowania do zimy => Wątek zaczęty przez: prhz w Marzec 16, 2012, 17:26:31

Tytuł: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: prhz w Marzec 16, 2012, 17:26:31
Za oknami piękne słońce :) Kaktusy powoli budzą się do życia. Dajcie znać jak wam przezimowały ;)
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: darekcn4 w Marzec 16, 2012, 19:04:22
Ja przyznam, że nie za ciekawie było... Jesienne przymrozki dały się we znaki. Przemarzło mi trochę roślin, ale tych mniej wartościowych. Te cenniejsze dla mnie były już sprzątnięte na zimowisko, a reszty nie miałem kiedy sprzątnąć... Brak czasu...
Ogólnie roślinki mi dobrze przezimowały i nie narzekam. Zastanawiam się, czy nie wynieść już do tunelu niektórych roślin. Niby zapowiadają ciepło, więc moim zdaniem można zaryzykować.
Ciepłoluby pójdą najpóźniej do tunelu, ale to chyba oczywiste.

Pozdrawiam!
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: prhz w Marzec 16, 2012, 19:57:55
u mnie też ładnie przezimowały, jednak mrozy dały się we znaki 2 pięknym dużym agawom. Nie wiem czy uda mi się je uratować :( Niestety przy takich mrozach nawet ogrzewana szklarnia nie pomogła
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: bod333 w Marzec 16, 2012, 21:53:28
Witam. Piękny dzień za nami. Moje rośliny przezimowały całkiem dobrze. Jedynie dwie małe sadzonki astrophytum padły. W najzimniejsze lutowe noce temperatura na zimowisku spadała lekko poniżej zera, ale zarówno kaktusy jak i pozostałe sukulenty wyglądają w porządku. Eszewerie, haworsje, gasterie, agawy, euphorbie już przed kilkoma dniami podlałem. Widać, że juz się napiły. A kaktusy nieśmiało zawiązują pierwsze pąki.
Pozdrawiam. Bogdan.
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: darekcn4 w Marzec 17, 2012, 08:26:19
Piotrek powodzenia!

Bogdan masz rację, te mrozy były okrutne. U mnie największe straty poczynił mróz na jesieni niestety... Już o tym wspominałem.
Dzisiaj planuję wynieść już echinocereusy, copiapoy itp. Mam nadzieję, że zima już nie zaatakuje.
Z prognoz wynika, że na razie będzie ok.
A Wy kiedy planujecie rozpoczęcie sezonu?
Trochę w tym roku będę walczył z roślinami bardzo dla mnie cennymi, poczynię może nie wielkie wysiewy, jednak bardzo istotne, m.i. rodzaje Discocactus, Uebelmannia, kultywary Astrophytum, Digitostigma itp.

Moje D. horstii mają już po około 4 cm średnicy, to całkiem dobry wynik jak na siewki zaszczepione w czerwcu ubiegłego roku. Powiem szczerze, że przez zimę nie wstrzymywałem ich wegetacji, rosły i rozwijały się prawidłowo. Żadnych oznak wyciągania się itp.

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: bod333 w Marzec 17, 2012, 20:28:15
Jak już pisałem częściowo rozpocząłem już sezon i wegetacja ruszyła jak chodzi o sukulenty (nie kaktusy). Kaktusy natomiast jeszcze na sucho. Planuję zacząć sezon na początku kwietnia, jak to zwykle czynię. Wtedy jest większa gwarancja lepszej aury. Słońca więcej i ewentualne ochłodzenia już nie takie dotkliwe. Zauważyłem dzisiaj, że kilka kaktusów już się obudziło pomimo braku podlewania od września ubiegłego roku. Widać już pierwsze nowe ciernie i przyrosty na niektórych echinocereusach, lobiviach, opuncjach. Na pierwszych rebucjach, mammillariach i epikaktusach widać pierwsze pąki. A jeżeli chodzi o wysiewy to wysiałem jeszcze zimą trochę nasion lobivii, rebucji, mammillarii, a także stapeliowych. Bardzo szybko wzeszły i obecnie przymierzam się do pierwszego pikowania, gdyż niektóre mają bardzo ciasno. Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Ivett w Marzec 17, 2012, 20:30:43
A ja mam problem... :(
Mój kaktus (Gymnocalycium mihanovichii f. rubra zaszczepiona na Hylocereus undatus) stał się bardzo, bardzo miękki i przezroczysty... :( co to może byc?
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Januszm9 w Marzec 19, 2012, 18:16:21
prawdopodobnie to jest jego koniec
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: prhz w Marzec 19, 2012, 19:56:47
Pokaż zdjęcie
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Ivett w Marzec 19, 2012, 23:25:34
Link do zdjęcia: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a31f326435e9d3cc.html
Dodam, że kaktus jest dziś już bardzo miękki... w dotyku czuć, jakby w środku była sama woda... :(
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: prhz w Marzec 20, 2012, 12:12:02
Januszm9 ma rację to już jest jego koniec.
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Ivett w Marzec 20, 2012, 19:32:51
ale co mu może być? co go tak wyniszczyło? :(
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: blabla w Marzec 20, 2012, 20:13:54
Roślinka zgniła.
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Ivett w Marzec 20, 2012, 21:00:58
Wiem, że drążę temat, ale dlaczego zgniła? Nie miał mokro, może być przyczyną np. złe zimowanie?
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: blabla w Marzec 20, 2012, 21:30:43
Opisz nam warunki, w jakich była trzymana roślinka to napiszemy, co spowodowało jej śmierć. Trudno jest nam wróżyć z fusów. Zdjęcie nie opowiada historii tego kaktusa a tylko jest stan obecny. Zatem w czym rósł kaktus, jak często był podlewany zimą i latem, w jakiej temperaturze był trzymany, ile miał dostępu bezpośrednio słońca i światła rozproszonego, czy powietrze było wilgotne czy suche, czy roślina była spryskiwana, czy pojawiały się jakieś szkodniki itp.
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Ivett w Marzec 20, 2012, 22:43:10
Kaktus zaczął gnić po zimowaniu, jego pierwszym u mnie. Nie miał zmienianego podłoża, więc myślę, że to nie miało wpływu... Tylko na myśl mi przychodzi słońce, ale nie stał na największym słońcu, wszystkie kaktusy mam na południowym parapecie...
No teraz już trudno, ale żal mi go.... :(
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: darekcn4 w Marzec 22, 2012, 06:16:17
Pozwolę wyrazić swoja opinię.
Hylocereus to nie jest dobra podkładka pod Gymnocalycium. Wynika to z moich obserwacji. Miałem w swojej karierze a właściwie głównie na początku mojej kariery wiele takich gymnoli, jak się okazało wszystkie prędzej, czy później padły, najczęściej podkładki. Posiadam natomiast 1 sztukę Astrophytum zaszczepioną na w/w podkładce i co? Nic, wszystko w najlepszym porządku. Roślinka jest u mnie jakieś 10 lat, wytrzymuje praktycznie wszystko, nawet o dziwo mróz wytrzymała. W zimie jak przesycha leję jej wodę i co? Nic, wszystko gra. Roślina się napije, ale nie gnije, nie pada. Tylko pod gymnolami mi padały. Zazwyczaj pod Gymnocalycium podkładka utrzymywała się przy życiu 1-3 sezony, nie więcej, następnie umierała przez gnicie właśnie. Nawet te których nie podlewałem gniły z niewiadomych przyczyn. Teraz z ciekawości zaszczepiłem trochę takich gymnolków na Echinopsis i jak na razie wszystko z nimi jak należy. Morał nasuwa się sam. Nie kupujcie tych roślin, bo to długo nie pożyje, strata pieniędzy. Producentowi chodzi tylko o to, by sprzedać roślinki, a co stanie się z nimi później, to już nie jego sprawa. Kasa w kieszeni i na tym temat się kończy.
Zastanawia mnie właśnie to Astrophytum, ze podkładka i roślina na niej zaszczepiona tak świetnie ze sobą współpracują czego nie można powiedzieć o współpracy bezchlorofilowców z podkładką.

Pozdrawiam!
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Januszm9 w Marzec 25, 2012, 18:42:01
Iwett
a czy przypadkiem nie otwierałaś uchylałaś okna {wietrzyłas} podczas minusowych temperatur?
wystarczy kilkanaście minut aby załatwić kaktusa, swoją drogą kiedyś załatwiłem w ten sposób
kilka kolorów
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Ivett w Marzec 26, 2012, 20:14:27
Nie nie... kaktusy zimowały w piwnicy, gdzie okna są nieotwierane wcale... Może było tam za zimno dla tego rodzaju kaktusa? Już sama nie wiem... Jeszcze się trzyma, ale myślę, że już niedługo... :(
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: blabla w Marzec 26, 2012, 23:32:07
Rodzaju Hylocereus nie można zimować w piwnicy. To roślina tropikalna. Ona w naszych warunkach przechodzi zimą poważny stres. Potrzebuje ciepła i światła. Nie powinno się jej zimować jak typowych kaktusów bo skutki tego są niestety opłakane.
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Ivett w Marzec 27, 2012, 23:15:33
No właśnie tak sądziłam... oczywiście po fakcie...
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Paul1996 w Marzec 28, 2012, 16:37:59
A ja mam pytanko! Jak często należy zraszać kaktusy i przez jaki okres czasu?


Wybaczcie jeżeli wprowadzam bałagan, pytając się o takie rzeczy w tym temacie!
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: blabla w Marzec 28, 2012, 21:50:16
Nie trzeba zraszać kaktusów. To pomaga gładko przejść kaktusom z okresu zimowego spoczynku do wiosennej wegetacji ale ten zabieg nie jest konieczny.
Tytuł: Odp: Wiosna
Wiadomość wysłana przez: Paul1996 w Marzec 31, 2012, 15:32:38
Ok. Dzięki za pomoc! :)