Oficjalne forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów

Sukulenty => Rozmnażanie => Wątek zaczęty przez: Eugen w Listopad 25, 2009, 22:47:32

Tytuł: Tillandsia pare uwag Ryszarda
Wiadomość wysłana przez: Eugen w Listopad 25, 2009, 22:47:32
Tillandsia – Oplatwa /Ryszard P./

Swoją nazwę zawdzięcza szwedzkiemu botanikowi Elias Tillands, który żył
w latach 1640 – 1693.
Gatunek ten botanicznie należy do rodziny ananasowatych Bromeliaceae.
Tillandsia występuje w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i częściowo w Ameryce Północnej, jest ich setki rodzajów wielopostaciowych w formie i barwie kwiatów. Żaden inny gatunek z rodziny bromelowatych nie jest tak liczny a co roku odkrywane są nowe rośliny.
Klimat gdzie występują jest bardzo zróżnicowany. Rosną one w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, w zimnych górskich lasach do 4000 m n.p.m., w suchych półpustynnych regionach oraz stale wilgotnych lasach deszczowych.
Tillandsia jako epifit rośnie na drzewach, suchych gałęziach, murach, skałach, dachach, a nawet na liniach telefonicznych i nie jest pasożytem.
Pobieranie pokarmu nie odbywa się przez korzenie, służą one jedynie do zawieszenia i zaczepiania się rośliny.
Tillandsia dysponuje poza innymi właściwościami pobierania wilgoci i wody oraz w niej rozpuszczonych życiodajnych minerałów poprzez odpowiedni mechanizm rozbudowany w liściach.
Rośliny te zatrzymują wodę w dosyć interesujący sposób, powierzchnia ich liści jest pokryta specjalnymi łuskowatymi włoskami, które w warunkach suchych mają srebrzystą barwę. Są one utworzone z substancji celulozowych, silnie higroskopijnych. Te łuskowate włoski pochłaniają wodę.

Uprawa i pielęgnacja
Tillandsie są relatywnie niewymagającymi roślinami, dlatego uprawa jest wdzięcznie prosta, potrzebują one jak wszystkie pozostałe rośliny: światła, ciepła, powietrza, wody, nawożenia. Jednak najważniejszym faktorem dla osiągnięcia pomyślnej uprawy jest światło.

Światło i temperatura
Tillandsie lubią bardzo jasne stanowiska, jednak za szybą okienną szczególnie na wiosnę i w miesiącach letnich należy je osłaniać.
Ogrody zimowe, okna kwiatowe, witryny z roślinami nadają się szczególnie dla tych roślin. W okresie letnim szare Tillandsie wystawiamy na zewnątrz, balkony, tarasy lub ogrody, natomiast zielonym zapewniamy półcień. W okresie zimowym Tillandsie szare stawiamy do najjaśniejszego miejsca, w tym okresie również zielone Tillandsie można ustawić na stanowisku słonecznym. W okresie zimowym wskazane jest doświetlanie roślin szczególnie tych szarych. Dla wszystkich roślin jest większy lub mniejszy przedział temperatur, który jest optymalny dla roślin. W Środkowej Europie w większości temperatura pokojowa jest wystarczająca dla tych roślin, jednak w okresie zimowym nie powinna spadać poniżej +150C. Jak żadne inne rośliny Tillandsie są skazane na klimat otoczenia. Sporadyczne spadki temperatur 6 – 80C o okresie jesiennym nie szkodzą roślinom. Natomiast kiedy wystąpią pierwsze przymrozki a pogoda stanie się pochmurna i wilgotna musimy Tillandsie przenieść do kwater zimowych. Zielone Tillandsie przez cały rok powinny posiadać temperaturę 20 do 22 0C.

Nawadnianie i nawożenie
Tillandsie jak wszystkie istoty żyjące posiadają szczególne wymagania dotyczące ilości i jakości wody.
Rośliny te faworyzują wodę miękką, którą możemy pozyskać z deszczówki. Deszczówka z okręgów uprzemysłowionych nie bardzo się nadaje, bo jest mocno zanieczyszczona. Jeśli jesteśmy zmuszeni używać wodę z sieci wodociągowej należy ją przegotować, odstawić i na drugi dzień zlać tak aby nie zmieszać wytrąconej zawiesiny.
Woda destylowana nie nadaje się ponieważ nie posiada żadnych właściwości odżywczych.
Ważna jest również temperatura wody jaką używamy do spryskiwania roślin, w żadnym przypadku nie możemy używać wody zimnej na rozgrzane słońcem rośliny, temperatura powinna być taka sama jak temperatura powietrza.

Nawożenie
Jak wszystkie pielęgnowane rośliny również Tillandsie od czasu do czasu należy dokarmiać. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe tych roślin jest stosunkowo niewielkie. Szare Tillandsie w okresie spoczynku nie zasilamy, rozpoczynamy dawkowanie przy rozpoczęciu nowej wegetacji.
Do nawożenia stosujemy nawóz płynny, który rozpuszczamy w wodzie i opryskujemy rośliny. Ilość nawozu powinna być o połowę mniejsza niż jest zalecana. W czasie pełnej wegetacji możemy stosować raz lub dwa razy w tygodniu nawożenie.
Dla optymalnego wzrostu rośliny mniejszą rolę odgrywa ilość podawanego nawozu a większą rolę odgrywa regularność nawożenia. Przy dużej koncentracji nawozu można spowodować uszkodzenie roślin, a zbyt częste nawożenie może spowodować, że rośliny zatracą swoją sztywność (zmiękną).
Przy zielonych Tillandsiach nawóz wlewamy do środka rozety. Pomimo, że rośliny te nie mają wyraźnego spoczynku, to w okresie zimowym znacznie ograniczamy nawożenie.

Ogólnie można powiedzieć
Rośliny zielone pochodzą z lasów tropikalnych, rodzaj ten potrzebuje więcej ciepła, wilgoci i mniej słońca. Rośliny rodzaju szarego (srebrzystego), które faworyzują stanowiska słoneczne i wytrzymują mniejszą wilgotność. W przeciwieństwie do wielu roślin pokojowych i tropikalnych Tillandsie są bardziej odporne na wszelkie choroby i szkodniki

Podsumowanie
Tillandsie żyją faktycznie z powietrza, słońca i wody, można je zawiesić na kawałku kory lub drewna.
Tillandsie lubią stanowisko słoneczne (lecz nie mocne bezpośrednie słońce). Latem wystawiamy rośliny do ogrodu, zimą do pomieszczenia niezbyt zimnego.
Opryskujemy miękką wodą co drugi lub trzeci dzień, to pozwoli im rosnąć, kwitnąć i się rozmnażać.

Kilka fotek dla zachęty
1. Tillandsia lonantha
2. Tillandsia Strieta
3. Tillandsia Tectorum
4. TillandsiaBrachyc.
5. Kolekcja
6. Siewki

Uwagi
Zamieściłem za zgodą Ryszarda jego art. i zdjęcia który ukazał sie w Biuletynie Oddziału Śląskiego Polkiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów przy Palmiarni w Gliwicach.
Jest też zapis prelekcjio wygłoszonej na spotkaniu klubowym. Dodatkowe informacje i materiały zostaną zamieszczone jeżeli temat zainteresuje forumowicczów.


Pozdrawiam Eugen